100 éve született a fasizmus

03/21 - 03/22

2019. március 21. 09:00 - 2019. március 22.

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.), Olasz Kultúrintézet (1088 Budapest, Bródy Sándor u. 8.)

03/21 - 03/22

2019. március 21. 09:00 - 2019. március 22.

Március végén Budapest ad otthont az ELTE BTK Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszék, illetve a budapesti Olasz Kultúrintézet (Istituto Italiano di Cultura Budapest) közös nemzetközi történész konferenciájának, amelyen csaknem egy tucat ELTE-s előadó vesz részt.

A rendezvény első napján a Nemzetépítés és a kultúra című szekcióban Fried Ilona tart előadást Egyetértés és szembenállás: az Olasz Királyi Akadémia kulturális rendezvényei címmel, majd a Doktorandusz szekcióban Bakó András a latin-amerikai fasizmus hazai értelmezéséről, Pálfi László a fasizmus és a nácizmus dél-afrikai modellkövetéséről, Stempler Ádám a thaiföldi, míg Lódi Csilla a svájci fasiszta mozgalmakról beszél. Závoczki Adrienn az 1928–1938 közötti olasz-magyar kereskedelmi kapcsolatokat, Neuspiller Ferenc pedig a Movimento Sociale Italiano újfasiszta párt történet mutatja be.

A konferencia második napján A fasizmus nemzetközi leágazásai szekcióban az ELTE Bölcsészettudományi Kar képviseletében Murber Ibolya a mozgalom ausztriai kifejlődéséről ad elő, Szilágyi Ágnes Judit a Protofasiszták, integralisták a luzitán világban címmel tart előadást, míg Pál István Mussolini utóéletének angol vonatkozásaiba ad betekintést. Szintén az ELTE BTK-ról érkezik a Fasizmus és Magyarország szekció két előadója: Juhász Balázs a fasizmus katonapolitikájáról és a magyarországi hadikölcsönökről, Pritz Pál pedig Benito Mussolini és Gömbös Gyula életpályájáról beszél majd.

A kétnapos rendezvényre érkeznek még előadók a Szegedi Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Corvinus Egyetem képviseletében, ezen kívül hazánkból a Politikatörténeti Intézet, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, a Magyar Nemzeti Levéltár, illetve a társadalom-, piac- és közvélemény-kutatással, valamint informatikai fejlesztésekkel foglalkozó Forsense Intézet is delegál előadókat. Olaszországból a Rómában működő amerikai John Cabot University, illetve az Università degli studi di Messina, az Università degli studi di Trieste, az Università degli studi di Roma La Sapienza, az Università degli studi di Udine, az Università degli studi di Salerno és az Università degli studi di Roma Tre is képviselteti magát az eseményen.

A konferencia olasz és magyar nyelven zajlik, a részletes program elérhető az ELTE BTK honlapján.