40 éves az iráni iszlám forradalom

2019. február 18. 18:00 - 20:00

ELTE ÁJK Kari tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3., fszt.)

2019. február 18. 18:00 - 20:00

ELTE ÁJK Kari tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3., fszt.)

Az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézete és a Politológia TDK kerekasztal-beszélgetést szervez „40 éves az iszlám forradalom: Irán 1979-2019” címmel, amelyre sok szeretettel várja az érdeklődőket.

A kerekasztal-beszélgetés vendégei N. Rózsa Erzsébet, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa, az NKE-NETK Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék tanára, Sárközy Miklós a KRE BTK Történettudományi Intézetének oktatója, és Ablaka Gergely, az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézet előadója lesznek. A beszélgetést Szalai Máté, a BCE Nemzetközi Tanulmányok Intézet oktatója és a Külügyi és Külgazdasági Intézet munkatársa fogja moderálni.

A beszélgetés résztvevői a forradalmi évforduló apropóján sorra veszik azokat a faktorokat és folyamatokat, amelyek hozzájárultak a negyven esztendővel ezelőtti eseményekhez, és ismertetik azokat a gyökeres változásokat, amelyeket a forradalom eredményezett a társadalmi alrendszerekben és a nemzetközi kapcsolatokban. Felvázolják azokat az eredményeket, amelyeket az új rendszernek sikerült megvalósítania az eredeti forradalmi célkitűzésekből, illetve bemutatják azokat a problémaköröket, amelyek továbbra is komoly nehézséget, terhet jelentenek az ajatollahok vezette iszlám köztársaságban. A „klasszikus” témák –  mint például a politikai frakcióharcok, a gazdasági nehézségek és az atomprogram körüli viták – mellett kitérnek a kevésbé ismert folyamatokra és ügyekre is, többek között a digitális forradalomra, a környezetvédelemre, a szociális ellátórendszerre, az egyetemi oktatásra, valamint a hölgyek helyére-szerepére a mai iráni társadalomban és politikában.