90 éve született Juhász Ferenc

2018.08.16.
90 éve született Juhász Ferenc
Juhász Ferenc születésének 90. évfordulóját ünnepelhetjük a mai napon.

Juhász Ferenc (1928-2015) kétszeres Kossuth-díjas, József Attila-és Baumgarten-díjas költő a XX. századi magyar irodalom egyik legkarakteresebb szerzője volt. Ő volt a fiú – mint versében A szarvassá változott fiú –, aki elindult egy kis faluból és valóban végigjárta az útját. „Az ihlet napszámosa”, ahogy magát jellemezte, s vallotta, a költői sors: küldetés.

1928. augusztus 16-án született Bián, egy Budapest környéki magyar–sváb faluban. 1946-tól volt a Pázmány Péter Tudományegyetem hallgatója, magyar–szanszkrit szakon. Az egyetemet az első félévi vizsgák után abbahagyja.

Első két verse (Arany, Ezüst) a Diárium karácsonyi számában jelenik meg. Első verseskönyvét a Franklin Társulat adja ki 1949-ben, ugyanekkor – rejtve – Baumgarten-díjat kap. 1950-ben A Sántha család című könyvéért József Attila-díjat kap. 1951-ben Apám című verséért megkapja a Kossuth-díj ezüst fokozatát. Ezután azonban költészete hamar tartós támadások tárgya lesz, s írókongresszusi felszólalása miatt is vádolják (1951). 1955–56-ban a Bodnár György és Simon István szerkesztette Új Hang vezető költője lesz, aki olyan versekkel jelentkezik, mint a Szarvassá változott fiú – Szarvas-ének címen. 1975–1976-ban Nobel-díjra terjesztik elő. 1971-ben megkapja a Radnóti Miklós-díj fődíját, s 1973-ban újra Kossuth-díjban részesítik (arany fokozat).

ELTE Alumni