Alumni Hólabda

2017.01.12.
Alumni Hólabda
Az ELTE Alumni Központ „Alumni Hólabda” sorozatot indított hírneves alumnusainkkal. Neves alumnusaink válaszolnak az Alumni Központ kérdéseire, majd adják tovább a stafétát – dobják tovább az Alumni Hólabdát egy következő alumnusnak. A következő hólabdát Ablonczy Balázs egyetemi docens, ELTE-n végzett ('98) történész kapta.

Gyerekként mi volt az első, szakmájához illő ténykedése?
Színdarabokat meg novellákat írtam. Elég későn jutottam el a történészséghez, a csikósságon és a tengerbiológusságon keresztül, főleg ELTE-s tanáraim hatására.

Melyik könyv hatott legjobban pályájára?
Komoly hatással voltak rám azok a szerzők, akik szabatosan, szarkasztikusan, rövid mondatokban fogalmaznak, és érződik rajtuk a tudás. Teljesen eltérő regiszterekben a hazaiak közül Hahner Péter, Romsics Ignác, Engel Pál, a külföldiek közül furamód A. J. P. Taylor, John Keegan és John Lukacs és úgy általában az angolszászok. Megközelítései miatt kedvelem Alain Corbin francia történész mentalitástörténeti munkáit és a francia eszmetörténészek egy csoportját: Michel Winockot, René Rémond-t, Pascal Oryt, Jean-Francois Sirinellit.    

Mi okozza jelenlegi munkájának legnagyobb sikerélményét? Mik a legfőbb frusztrációi?
Ha sikerül átadnom a gondolatmenetemből valamit a diákoknak úgy, hogy nem egyszerű leckefelmondás lesz belőle, szemináriumon vagy a dolgozatokban, hanem továbbgondolják a hallottakat. Frusztráció meg nyilván az, ha ez nem sikerül, bónuszként meg az, ha a kulturális referenciáink már nem azonosak a hallgatókkal. Legutóbb előadáson a szemeken láttam, hogy a Szaffi c. rajzfilm például már csak keveseknek jelent valamit.  

Melyik könyv van jelenleg az éjjeliszekrényén?
Laczó Ferenc: A német múltfeldolgozás (Bp., 2016) című beszélgetőkönyve 12 német történésszel.

Melyik a kedvenc regénye?
Sok van, azokat mondom, amelyeket többször elolvastam: Márquez Száz év magányát, Márai Szindbád hazamegy-ét és Ottlik Hajnali háztetők-jét. És ki ne felejtsem John Le Carré Csapda című örökzöldjét.

Mi jelenti Ön számára pihenést?
Sajnos a számítógép birizgálása és az olvasás. Szóval az, ami munkaidőben. De a szótlan, természetbeni bambulásban is egyre inkább örömömet lelem.  

Milyen körülmények között születtek legjobb és legihletettebb ötletei?
Egyértelműen a reggeli zuhany alatt.

Mi az, amit a nagyközönségnek feltétlenül tudnia kellene az Ön szakmájáról?
Az, hogy ez egy nagyon jó mesterség, csendes, ironikus embereket termel, akik a múlttal molyolnak. 

Miért az ELTE-t választotta?
Az ország legrégebbi egyeteme, a bölcsészkara akkor (1993-ban) is, ma is a legjobb. És akkor csak itt lehetett történelem–francia szakpárt választani.

Végül, kinek dobná tovább szívesen az Alumni Hólabdát?
A hólabdát szívesen továbbdobnám Láng Benedek barátomnak, a BME egyetemi tanárának és dékánhelyettesnek, akit az egymástól távollevő diszciplínák összebékítése, a nemzetközi tudományos tapasztalatai és a tudományszervezésbeli küzdelmei miatt különösen tisztelek.

Előző Hólabda
ELTE Alumni