Az Egyetemi Kiválósági Alap harmadik éve

2025.05.14.
Az Egyetemi Kiválósági Alap harmadik éve
2024-ben 410 millió forint támogatást ítélt oda az EKA Operatív Bizottsága (OB) 205 nyertes pályázónak. Az összeg mintegy harmadát a fiatal kutatócsoportok 3 év alatt lehívható támogatása teszi ki, és tovább növekedett az innovációs célú felhasználás aránya.

Az EKA a 2024-es évben ismét nyolc pályázati kategóriát hirdetett meg:

  1. Kiemelkedő presztizsű tudományos publikáció díjazása (PUB)
  2. Jelentős nemzetközi pályázatok beadásának honorálása (EUP)
  3. ELTE célhoz kötött kutatócsoport alapítása és seed funding támogatás jelentős nemzetközi pályázat benyújtására (KCS)
  4. Külföldi oktató/kutató alkalmazása (KUL)
  5. Nemzetközi mesterszak képzési tervének elkészítése és a szak elindítása (MES)
  6. Nemzetközi konferenciaszervezési pályázat (KON)
  7. Innovációs célú felhasználás (INN)
  8. Kurzusdizájn-szakértővé válás ösztönzése (KDSZ)

A korábbi kiírásokhoz képest három kategória esetében történt változás a kutatók és a karok visszajelzéseit követve: a publikációs kategóriában nagyobb támogatást kaphattak az ún. „top folyóiratokban”, valamint a Nature-ben és a Science-ben publikáló szerzők; a nemzetközi pályázatok beadásánál már az EU-n kívüli bármilyen jelentős nemzetközi pályázat beadásával lehetett pályázni; a 3. kategóriában pedig újdonságként "seed funding" támogatást is lehetett igényelni jelentős nemzetközi pályázat előkészítésére és benyújtására.

A két elbírálási forduló során az első hét kategóriában összesen 210 érvényes pályázatot nyújtottak be, amelyek közül 201-nek ítélt meg támogatást az EKA OB – ezek közül a bírálatkor 10 EKA_EUP pályázat még feltételesen támogatott státuszban volt, azóta minden pályázat eredménye ismert: ennek fényében 194 támogatottról beszélhetünk, ami a beérkezett pályázatok döntő hányadának (92,4%) támogatását jelenti. A 8. kategóriában 67 érvényes pályázatból 11 főt választottak ki, aki részt vehet a kurzusdizájn szakértői képzésen, közülük 5 fő részesülhet emellett ösztöndíjban is (a támogatottak aránya 16,4%).

A korábban elért tudományterületi kiválósági eredmények honorálását a kiemelkedő publikációk díjazása, valamint a jelentős nemzetközi pályázatok benyújtásának elismerése révén kívánja biztosítani az EKA. 2024-ben az előbbi 152 nyertes pályázattal, 100,5 millió forint kifizetett támogatással a teljes támogatási összeg csaknem negyedét (24,5%) jelenti, míg utóbbi 13 támogatott projekttel, 14,6 millió forint támogatási összeggel további 3,6%-ot tesz ki.

Az egyedi projektek támogatásához sorolható a kutatócsoportok finanszírozása, amely 2024-ben két nagy és három kisebb projekt támogatását jelenti 143,7 millió forint értékben, mindezzel a teljes EKA 35%-át lefedve. A két újonnan indult csoport Bencsik Norbert (TTK) ELTE Neuronális Állványfehérjék Kutatócsoportja és Kovács Péter (IK) ELTE SMARTER Modell-vezérelt Mesterséges Intelligencia és Biztonságkritikus Rendszerek kutatócsoportja, a kutatócsoportok támogatása 3 év alatt használható majd fel, amennyiben folyamatosan elérik a vállalt célokat. Szintén új eredmények és kapcsolatok létrejöttét szolgálja a nemzetközi mesterképzés indításának támogatása (5 millió forint, 1,2%), valamint az egyre jelentősebb számú nemzetközi konferencia szervezésének a támogatása, 30,8 millió forint értékben, ami a támogatási összeg 7,5%-át teszi ki.

Az innovációs projektek iránt nagy az érdeklődés, 2024-ben 7 projektet támogatott az EKA 101,9 millió forint értékben, mindez a teljes EKA támogatás 24,8%-a.

A támogatott pályázatok listája itt található.
Korábbi összefoglalók: 2022, 2023.