Az Egyetemi Kiválósági Alap harmadik éve

Az EKA a 2024-es évben ismét nyolc pályázati kategóriát hirdetett meg:
- Kiemelkedő presztizsű tudományos publikáció díjazása (PUB)
- Jelentős nemzetközi pályázatok beadásának honorálása (EUP)
- ELTE célhoz kötött kutatócsoport alapítása és seed funding támogatás jelentős nemzetközi pályázat benyújtására (KCS)
- Külföldi oktató/kutató alkalmazása (KUL)
- Nemzetközi mesterszak képzési tervének elkészítése és a szak elindítása (MES)
- Nemzetközi konferenciaszervezési pályázat (KON)
- Innovációs célú felhasználás (INN)
- Kurzusdizájn-szakértővé válás ösztönzése (KDSZ)
A korábbi kiírásokhoz képest három kategória esetében történt változás a kutatók és a karok visszajelzéseit követve: a publikációs kategóriában nagyobb támogatást kaphattak az ún. „top folyóiratokban”, valamint a Nature-ben és a Science-ben publikáló szerzők; a nemzetközi pályázatok beadásánál már az EU-n kívüli bármilyen jelentős nemzetközi pályázat beadásával lehetett pályázni; a 3. kategóriában pedig újdonságként "seed funding" támogatást is lehetett igényelni jelentős nemzetközi pályázat előkészítésére és benyújtására.
A két elbírálási forduló során az első hét kategóriában összesen 210 érvényes pályázatot nyújtottak be, amelyek közül 201-nek ítélt meg támogatást az EKA OB – ezek közül a bírálatkor 10 EKA_EUP pályázat még feltételesen támogatott státuszban volt, azóta minden pályázat eredménye ismert: ennek fényében 194 támogatottról beszélhetünk, ami a beérkezett pályázatok döntő hányadának (92,4%) támogatását jelenti. A 8. kategóriában 67 érvényes pályázatból 11 főt választottak ki, aki részt vehet a kurzusdizájn szakértői képzésen, közülük 5 fő részesülhet emellett ösztöndíjban is (a támogatottak aránya 16,4%).
A korábban elért tudományterületi kiválósági eredmények honorálását a kiemelkedő publikációk díjazása, valamint a jelentős nemzetközi pályázatok benyújtásának elismerése révén kívánja biztosítani az EKA. 2024-ben az előbbi 152 nyertes pályázattal, 100,5 millió forint kifizetett támogatással a teljes támogatási összeg csaknem negyedét (24,5%) jelenti, míg utóbbi 13 támogatott projekttel, 14,6 millió forint támogatási összeggel további 3,6%-ot tesz ki.
Az egyedi projektek támogatásához sorolható a kutatócsoportok finanszírozása, amely 2024-ben két nagy és három kisebb projekt támogatását jelenti 143,7 millió forint értékben, mindezzel a teljes EKA 35%-át lefedve. A két újonnan indult csoport Bencsik Norbert (TTK) ELTE Neuronális Állványfehérjék Kutatócsoportja és Kovács Péter (IK) ELTE SMARTER Modell-vezérelt Mesterséges Intelligencia és Biztonságkritikus Rendszerek kutatócsoportja, a kutatócsoportok támogatása 3 év alatt használható majd fel, amennyiben folyamatosan elérik a vállalt célokat. Szintén új eredmények és kapcsolatok létrejöttét szolgálja a nemzetközi mesterképzés indításának támogatása (5 millió forint, 1,2%), valamint az egyre jelentősebb számú nemzetközi konferencia szervezésének a támogatása, 30,8 millió forint értékben, ami a támogatási összeg 7,5%-át teszi ki.
Az innovációs projektek iránt nagy az érdeklődés, 2024-ben 7 projektet támogatott az EKA 101,9 millió forint értékben, mindez a teljes EKA támogatás 24,8%-a.
A támogatott pályázatok listája itt található.
Korábbi összefoglalók: 2022, 2023.