Az ELTE Nyugdíjasklub első negyedéves beszámolója

2018.03.20.
Az ELTE Nyugdíjasklub első negyedéves beszámolója

Beszámoló Gábris Gyula professor emeritus előadásáról
 

Dr. Gábris Gyula egyetemi tanár, az ELTE Természettudományi Kar Földrajz és Földtudományi Intézetének professor emeritusa „Teleki Expedíció” címmel 2018. február 8-án előadást tartott az ELTE Alumni Szervezete Nyugdíjas Tagozatában mintegy negyven fős hallgatóságnak.

A 180 napos tizenkét fős expedíciót a Teleki Sámuel által 1888-ban híressé vált utazás centenáriumának emlékére szervezte Gábris Gyula 1988 tavaszán. Az útvonal érintette többek között a Rudolf-tavat, a Stefánia-tavat, a Teleki-vulkánt, a Kilimandzsárót és környékét. A magyar résztvevők – földrajz-, néprajztudósok és geológusok, valamint újságírók, médiaszakemberek – öt országon keltek át, több mint húszezer kilométert tettek meg gyalogosan és járművel.  Gábris professzor a bejárt hatalmas terület földrajzi, geológiai különbözőségére rámutató előadása mintaszerűen illusztrálta, hogy egy népszerűsítő előadás is lehet egyszerre tudományos értékű és élvezetes.

Az 1988-as expedíció kiemelkedő társadalmi eseménye volt a Stefánia-tó partján az a nemzetközi találkozó, amelyen a százéves évforduló tiszteletére az osztrák nagykövet, a brit királyi küldöttség és a magyar expedíció tagjai vettek részt. A hallgatóság kérésre az expedíció további részleteit Gábris Gyula professzor egy következő előadásában fogja ismertetni.

 

Látogatás a Magyar Állami Földtani és Geofizikai Intézetbe
 

2018. március 1-én mintegy negyvenkilenc fővel tettünk látogatást a Magyar Állami Földtani és Geofizikai Intézetben. Dr. Péterdi Bálint geológus és Makádi László biológus munkatársak részletes, érdekfeszítő és szakmailag meggyőző ismertetést tartottak Magyarország legrégebbi, működő tudományos kutatóintézetéről, amelyet 1869-ben alapítottak Magyar Királyi Földtani Intézet néven.

A ma is műemléki védelem alatt álló épület szecessziós stílusban, Lechner Ödön (1845–1906) tervei alapján, Hauszmann Sándor irányításával 1898–99-ben épült. Létrehozásához a korabeli magyar kormányon és a fővároson kívül, Semsey Andor mecénás, természettudós, gazdasági és jogi szakember járult hozzá jelentős adománnyal.

Az épület magyar motívumokkal gazdagított szecessziós stílusban gyönyörködteti az ott dolgozó munkatársakat és a lelkes látogatókat. Megcsodáltuk a kék színben készült Zsolnay csempéket, a Lechner család lépcsőházban elhelyezett címerét, a régiónkra (Rudabánya, Velencei hegység/dombság, Gyöngyösoroszi, Felsőpetény stb.) jellemző őskori állatcsontokat, a sok színben pompázó ásványokat, a kék-fehér díszítésű festett ajtókat, történelmi időket idéző selmecbányai bányászati és fémkohászati iskola 1735 és 1918 közötti fejlődését idéző eredeti dokumentumokat. Ez a magyar intézmény egyúttal a világ első ilyen jellegű szakmai tanintézménye is volt. Elismeréssel adóztunk magyar kivándorlók az 1990-es években Magyarországra eljuttatott ajándékának, az amerikai New Jerseyből származó fluoreszkáló ásványok kiállításánál.

Mindannyiunk számára emlékezetes délelőtt marad ez a kivételes látogatás a Magyar Állami Földtani és Geofizikai Intézetben, amelyért ezúton is köszönetünket fejezzük ki a szakmai vezetőknek.

Az összefoglalókat készítette: Dr. Jakabfi Anna az ELTE Nyugdíjasklub Szervező Bizottságának tagja.

ELTE Alumni