Égi porszívó és poláros porhold

Égi porszívó és poláros porhold
11/21

2019. november 21. 17:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83.)

11/21

2019. november 21. 17:00 -

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83.)


Horváth Gábor egyetemi tanár (ELTE Biológiai Fizika Tanszék) előadásával folytatódik "Az Atomoktól a csillagokig" sorozat.

Az éjszakai felhőmentes égen képalkotó polarimetriával észlelhető a Kazimierz Kordylewski lengyel csillagászról elnevezett porhold, amely hagyományos fényképezéssel (fotometriával) csak alig detektálható, ezért sok csillagász nem is hisz a létezésében. Az előadás e porhold kialakulásának égi mechanikáját tárgyalja, megismerteti a hallgatókat az egymás körül keringő két égitest két Lagrange-féle librációs pontjával. Ha az egyik ilyen pontba helyezünk egy porszemet, akkor az a két égitesttel teljes szinkronban együtt kering, s ha kissé ki is mozdul onnan, akkor is a közelben marad, a pont körül librálva, lengve, mintegy égi mechanikai csapdába esve. Az égi porszívóként működő egyensúlyi (stabil) librációs pontok az idők során összegyűjtik a bolygóközi port, amely a dinamikusan változó Kordylewski-porholdat alkotja. E porholdon szóródó napfény poláros, ezért e hold képalkotó polarimetriával jól kimutatható és tanulmányozható. A porhold keletkezése számítógépes modellezéssel érthető meg, az előadásban szó lesz az égi mechanikai számítógépes szimulációkról is, melyeknek egyszerűbb változatait akár középiskolások is elvégezhetik.

Horváth Gábor 1987-ben kapott fizikus diplomát az ELTE-n, egyetemi doktori címét szintén az egyetem Természettudományi Karán szerezte 1991-ben. 1998 óta a Biológiai Fizika Tanszék egyetemi docense, 2002-ben habilitált, 2005-ben a Magyar Tudományos Akadémia doktorává avatták. Pályája során többek között Széchenyi István-ösztöndíjat, Magyary Zoltán posztdoktori ösztöndíjat, Bolyai János kutatói ösztöndíjat nyert el, két alkalommal Humboldt-ösztöndíjjal dolgozott Tübingenben. Tagja a Természet Világa és a Fizikai Szemle című folyóiratok szerkesztőbizottságának.

A tizennegyedik éve futó Az atomoktól a csillagokig sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyet a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. Az elhangzott előadások elérhetők a programsorozat Youtube-csatornáján.