ELTE Kárpát-medencei Nyári Egyetem

ELTE Kárpát-medencei Nyári Egyetem
07/04 - 07/10

2022. július 04. - 2022. július 10.

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.) és több helyszínen

07/04 - 07/10

2022. július 04. - 2022. július 10.

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.) és több helyszínen


Több mint 140 határon túli magyar anyanyelvű hallgató vesz részt a hét szekcióban zajló programon, a nyitóelőadást Kacskovics Imre tartja. Ekkor rendezik meg az ELTE Határon Túli Intézmények Fórumát is.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem július 4. és 10. között ismét megrendezi nyári egyetemét a határon túli magyar anyanyelvű egyetemista és főiskolás hallgatók számára, idén hat kari - Jogtudományi, Természettudományi, Humántudományi, Informatikai, Tanító- és Óvóképzési, Pedagógiai és Pszichológiai Szekció- valamint a Kárpát-medencei Szakkollégiumi Konferencia bevonásával. A szekciók programjaival párhuzamosan zajlik az ELTE Határon Túli Intézmények Fóruma is.

A nyári egyetemi program hét szakmai szekciója lehetőséget teremt arra, hogy Erdély, Felvidék, Kárpátalja és Délvidék magyar ajkú hallgatói anyanyelvükön képezhessék tovább magukat szaktárgyuk egy-egy speciális területén. A rendezvénnyel párhuzamosan zajló ELTE Határon Túli Intézmények Fórumán az ELTE és külhoni partneregyetemek vezetői egyeztetnek a felsőoktatási kapcsolatok fejlesztéséről, további együttműködési és pályázási lehetőségekről.

Az „Egységben a tudomány” mottót viselő rendezvény szekcióinak közös megnyitója július 5-én 9:30 órakor lesz az ELTE Aula Magnában. Az ünnepségen a környező országokból érkező résztvevők mellett egyetemünk vezetése, kormányzati meghívottak és a Fórum partneregyetemi vendégei is részt vesznek. A rendezvény nyitóelőadását Kacskovics Imre, az ELTE Természettudományi Kar dékánja tartja A COVID-19 megelőzésére és terápiájára alkalmas hACE2-Fc fúziós fehérje kifejlesztése címmel.

A programra jelentkezők létszáma idén meghaladja a 140 főt, akik határon túli magyar régiókból – Erdély, Felvidék, Kárpátalja és Délvidék – érkeznek majd a fővárosba. Az előadó tanárok – több mint 60 oktató, témájuk neves kutatói – főként az ELTE Jogtudományi, Természettudományi, Bölcsészettudományi, Informatikai, Tanító- és Óvóképzési, Pedagógiai és Pszichológiai Karának oktatói közül kerülnek ki. A szakmai programok 5 helyszínen párhuzamosan zajlanak. A hallgatóknak a Márton Áron Kollégium és az Eötvös József Collegium ad otthont a rendezvény idejére.

A nyári egyetemen a munka az alábbi témákban zajlik:

  • Bölcsészettudományi Szekció: A modern kori közép-európai nemzetek megkonstruálása és dekonstruálása. A nyelvtechnológiai eszközök megjelenése a fordítás és tolmácsolás során 
  • Informatikai Szekció: Kvantumszámítás és geoinformatika  
  • Jogtudományi Szekció: Válsághelyzetek joga 
  • Pedagógiai és Pszichológiai Szekció: Minden, ami ember 
  • Tanító- és Óvóképző Szekció: Sokszínű kommunikáció a pedagógiai gyakorlatban a 6–12 éves korosztályban 
  • Természettudományi Szekció: Vírusok és járványok a természettudományok szemszögéből 
  • A VIII. Kárpát-medencei Szakkollégiumi Konferencia Szekció

A programot idén is változatos szabadidős programok egészítik ki, melyek során a résztvevők bepillantást nyerhetnek az egyetem életébe. A 25. jubileumi alkalmat július 5-én este ünnepi állófogadással köszönti az Egyetem.

A hagyományokhoz hűen idén is megvalósul az ELTE Határon Túli Intézmények Fóruma, amelynek keretében a Kormányzat, az ELTE és külhoni partneregyetemek vezetői egyeztetnek a felsőoktatási kapcsolatok fejlesztéséről, új mobilitási csatornákról, közös képzésekről, közös akkreditációról, publikációról, pályázási lehetőségekről és további együttműködési lehetőségekről. A programot idén a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Miniszterelnökség támogatja. A támogatás jóvoltából az érdeklődő határon túli magyar anyanyelvű hallgatók térítésmentesen vehetnek részt a rendezvényen.

Borítókép: A Kárpát-medencei Nyári Egyetem 2019-es résztvevői