ELTE-sek a Junior Prima-díjasok között

2009-ben a „magyar tudomány” kategóriában Kubinyi Enikőt, Palla Gergelyt és Pap Gyulát díjazták kimagasló tudományos teljesítményükért.Kubinyi Enikő etológus az ELTE Etológia Tanszék kutatója. Első éves egyetemistaként, 1994-ben kapcsolódott be az akkoriban induló Családi Kutya Program munkájába. A csoport alapítója, Csányi Vilmos professzor és munkatársai, Miklósi Ádám, Topál József, Dóka Antal a világon elsőként ismerték fel, hogy a kutya természetes környezete az emberi család, ami lehetővé teszi, emberi magatartásformák vizsgálatához szolgáljon modellként. Kubinyi kutatási területe a kutyák szociális tanulása, kutyák és farkasok kogníciójának összehasonlítása, személyiségtesztek kidolgozása és személyiségvonások-génpolimorfizmusok asszociációs vizsgálata. Jelenleg az EU 7-es keretprogram LIREC (LIving with Robots and intEractive Companions) projektjében dolgozik, amelynek célja interaktív, emocionálisan intelligens, hosszú távú kapcsolat fenntartására képes mesterséges társak létrehozása. Munkáját már több díjjal elismerték, az American Psychological Association (APA) például a 2003-as év legjobb összehasonlító magatartástudományi közleményéért díjazta.

Palla Gergely fizikus az ELTE TTK-n tanult, jelenleg az MTA-ELTE Statisztikus és Biológiai Fizikai Kutatócsoport tudományos főmunkatársa. Komplex hálózatok statisztikus fizikai vizsgálatával foglalkozik, főként a hálózati csoportkeresés, vagy más néven a hálózat klaszterezés témakörére koncentrálva. Jelentős áttörést hozott ezen a területen 2005-ben a klikk-perkolációs módszer bevezetése, amely eredményről a Nature-ben jelent meg publikáció az ő első szerzőségével. Palla vezetésével készült egy klikk-perkolációs módszeren alapuló (ingyenesen letölthető) hálózatklaszterező és -vizualizáló programcsomag is, amely a gyakorlatban nagyon népszerűnek bizonyult: használták már a rákkutatástól kezdve a pénzügyi hálózatok elemzésén keresztül a társas kapcsolatok hálózatelemzéséig mindenféle olyan adatrendszer vizsgálatára, ahol a csoportok közti átfedések fontosak lehetnek. Második Nature publikációja 2007-ben a hálózati klaszterek időfejlődésének statisztikus tulajdonságait tanulmányozva született meg, az elemzés több olyan törvényszerűségre derített fényt, amelyek jelentősen segítik a társas kapcsolat hálózatok önszerveződésének jobb megértését.

Pap Gyula matematikus szintén az ELTE-n végzett, az MTA-ELTE Egerváry Kutatócsoport kutatója, jelenleg (2009 decemberéig) posztdoktori állást tölt be az USA egyik legnagyobb kutatóegyetemén, a New York állambeli Cornell Egyetemen. Tucatnyi dolgozata jelent meg nagy presztízsű szakfolyóiratokban. Kutatási eredményei döntően a gráfelméleten és a kombinatorikus optimalizáláson belül a párosítások és útpakolások területére esnek. Egyik legfontosabb felfedezése egy új algoritmikus megközelítés, eljárása sokkal egyszerűbb és áttekinthetőbb, mint a problémára korábban Seymur és munkatársai által kidolgozott algoritmus. Megalkotta továbbá a Mader tétel kiterjesztését is, ami az útpárosítás probléma általánosítása, páros faktorokra. Pap a magyar matematika vezető területén folytatja a nemzetközileg elismert hagyományt, amelyet a Kőnig-Egerváry-féle magyar módszer, vagy Gallai Tibor és Lovász László kulcseredményei fémjeleznek. Legfontosabb teljesítménye, hogy elgondolásai egy algoritmikus módszerré álltak össze, egy alaposan kidolgozott területen alapvető újdonságokkal tudott szolgálni.

A „magyar tudomány” kategória további két díjazottja szintén ELTE-s kötődésű: Bankó Éva Mária biológusi diplomáját neurobiológiai szakon az ELTE TTK-n szerezte, Wittmann Gábor pedig az ELTE biológus szakán harmadéves egyetemi hallgatóként választotta életpályájának az agykutatást. A Prima Primissima Díj 2007-ben egészült ki a Junior Prima Díjjal, alapítói ekkor három kategóriában, összesen harminc fiatalt jutalmaztak, a későbbi években a kategóriák száma nőtt. A „magyar tudomány” kategóriát a Magyar Fejlesztési Bank támogatja; a díjjal járó anyagi támogatás évente 10 olyan 34 évnél fiatalabb kutató munkáját segíti, akik szűkebb tudományterületükön kimagasló szellemi, tudományos teljesítményt mutatnak fel. A 2009-es Junior Prima Díjakat a „magyar tudomány” kategóriában 2009. november 13-án adták át a budapesti Nemzeti Galériában rendezett gálaesten.

2009.11.17.