Fizikusok a rákkutatásért

Fizikusok a rákkutatásért
02/23

2017. február 23. 17:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83)

02/23

2017. február 23. 17:00 -

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83)


Pipek Orsolya, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék munkatársa Mit tehet a fizikus a rákkutatásért? címmel tart előadást „Az atomoktól a csillagokig” sorozatban.

Az élőlények genetikai információjának kinyerése (vagyis a DNS-szekvenálás) manapság egyre inkább rutinfeladatnak számít, az alkalmazott módszerek és technikák pedig évről évre olcsóbbá és hatékonyabbá válnak, így nagyon rövid idő alatt számottevő nyers adatmennyiség halmozódik fel. Ennek feldolgozására jelenleg kevesen felkészültek, így fizikusok és informatikusok biológusokkal karöltve dolgoznak a DNS-ből kinyert adatok statisztikai elemzésén. Amennyiben sikerülne feltérképezni, hogy egyes betegségek a DNS-ben milyen elváltozásokat, mutációkat okoznak, lehetőség nyílna a kóros mechanizmusok mélyebb szintű megértésére és esetleges kivédésére. Az ilyen jellegű vizsgálódásokat mindig komoly érdeklődés övezi, elsősorban a rákkutatás témájában. Előadásában ezt az ígéretes jövő előtt álló tudományágat tekinti át  Pipek Orsolya.

A tizenegyedik éve futó „Az atomoktól a csillagokig” sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál.

Az atomoktól a csillagokig