Határozatlan ideig zárva tart a Viktória ház az ELTE Füvészkertben

2017.07.19.
Határozatlan ideig zárva tart a Viktória ház az ELTE Füvészkertben
Átmenetileg bezárták a Viktória ház néven ismert trópusi üvegházat az ELTE Füvészkertben, mert látogatók megrongálták a kert különlegességének számító, sok gondoskodást igénylő vízinövényt, az amazonasi tündérrózsát.

Az elmúlt napokban a szokottnál is többen látogattak el a Viktória házba a televízióban levetített ismeretterjesztő műsor hatására. Az amazonasi tündérrózsa (Victoria amazonica) valódiságában kételkedve látogatók ujjal átszaggatták a növény hatalmas leveleit. A levelek károsítása a növény egészségét is veszélyezteti, ezért az intézmény vezetősége az üvegház bezárása mellett döntött, amíg az új levelek meg nem erősödnek – közölte Kiszel Péter főkertész. A növény nagyméretű leveleket a nappalok rövidülése miatt idén már nem hoz, így a gyermekek kedvenc programját, a levélpróbát sem tudják megtartani.

Az amazonasi tündérrózsa egyedi, éjszaka virágzó trópusi vízinövény. Felhajló szélű levelei óriási, két méter átmérőjű, vízen úszó tálcákra hasonlítanak. A hatalmas levéllemezt az alsó felületről kiálló és többszörös haránterekkel összekötött erek merevítik. A bennük levő nagy mennyiségű levegő hozzájárul a tartássziládság fokozásához.

Az ilyen úszó levél akár 50 kilogrammot is elbír. Virága mindössze két napig nyílik – éjszaka.

Amikor a bimbó a víz felszínére jut, este kinyílik. Az ekkor még fehér virág ananászillatot áraszt, amit nagyobb távolságról is érezni lehet. Virradatra a virág becsukódik és a víz alá süllyed, de estére újra kinyílik: ekkorra már rózsaszínné színeződve. A következő nap hajnalán ismét a víz alá merül, de már ott is marad: a víz alatt elkezd érni a termés, mely gyermekfej nagyságú is lehet, és akár 400 magot is tartalmazhat. Beérése után szétesik, a magok a felszínre úsznak, ahonnan nagy távolságokra is eljutnak.

A növényt Hänke osztrák botanikus 1801-ben az Amazonas vidékén fedezte fel, a francia Obrigny gyűjtötte be, majd az angol Sir Richard Schomburgh 1837-ben új nemzetségként mutatta be, és adta neki a királynő tiszteletére a Victoria nevet. A Victoria amazonica Európában először 1847-ben virágzott egy London közeli főúri kastély üvegházának vizes medencéjében, majd Európa botanikus kertjeiben egyre-másra épültek fel a külön erre a célra létesített üvegházak, az ún. Viktória házak. Magyarországon 1893-ban, az egyetem botanikus kertjében épült fel Viktórai ház, és egy évvel később már gyönyörködhettek is a növény virágzásában a látogatók.

Az amazonasi óriás tündérrózsa a mi éghajlatunkon és még üvegházi körülmények között is rengeteg gondoskodást igényel. A Füvészkert botanikusai minden decemberben elvetik a begyűjtött magokat, aztán folyamatosan ápolják a növényt, igyekeznek neki mindent megadni, hogy a nyár közepén virágozni kezdjen, és addigra hatalmas leveleket növesszen. A tündérrózsa levelei az eredeti élőhelyen akár 3 méteresre is megnőhetnek, a Victoria házban a legnagyobbak átmérője 1,5–2 méter között mozog.

A növény általában augusztusban virágzik, ilyenkor a Fűvészkert éjszaka is látogatható, sőt a gyerekek kipróbálhatják, mennyit bír el a levele. A laposan szétterülő, nagy felületű, hatalmas úszó leveleknek ugyanis óriási a teherbíróképessége: a szakirodalom szerint akár 50–70 kilogrammnyi súlyt is fenntartanak a vízen. Régi hagyomány, hogy augusztusban súlypróbának vetik alá valamelyik méretesebb levelet. Az archív fotók tanúsága szerint már az 1900-as években is végeztek ilyen látványos kísérleteket a vendégek bevonásával. Mivel a növény levelei nemcsak nagyok, hanem magas peremmel is rendelkeznek, a víz még nagyobb terhelésnél sem tud ráfolyni. A kertben eddig 50 kilóig sikerült eljutni. Látványos program, amikor a virágzás éjszakáján egyre nagyobb testsúlyú gyerekek lebegnek a Victorián, a medence közepén.

Idén a rongálás miatt a levélteszt várhatóan elmarad.

A Füvészkert nyitvatartása nyáron: mindennap 09:00–17:00 óráig.

Forrás: Füvészkert