Kárpát-medencei Nyári Egyetem 2016

Kárpát-medencei Nyári Egyetem 2016
07/05 - 07/10

2016. július 05. - 2016. július 10.

Eötvös Loránd Tudományegyetem

07/05 - 07/10

2016. július 05. - 2016. július 10.

Eötvös Loránd Tudományegyetem


Az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2016. július 5–10. között ismét megrendezi határon túli magyar anyanyelvű egyetemisták számára a 21. ELTE Kárpát-medencei Magyar Nyári Egyetemet. A nyári egyetemi program négy szakmai szekciója (természettudományi, informatikai, jogi és humán) lehetőséget kíván teremteni arra, hogy Erdély, Felvidék, Kárpátalja és Délvidék magyar ajkú hallgatói anyanyelvükön képezhessék tovább magukat szaktárgyuk egy-egy speciális területén. A rendezvénnyel párhuzamosan zajló ELTE Határon Túli Intézmények Fóruma szakmai programon az ELTE és külhoni partneregyetemek vezetői egyeztetnek a felsőoktatási kapcsolatok fejlesztéséről, további együttműködési és pályázási lehetőségekről.

Az „Egységben a tudomány” mottót viselő rendezvény szekcióinak közös megnyitója 2016. július 5-én 9 órakor lesz az ELTE Aula Magnájában. A megnyitó ünnepségen beszédet mond többek között Mezey Barna, az ELTE rektora; Szabó László, miniszterhelyettes, külgazdasági és külügyi államtitkár; valamint Tarlós István, Budapest főpolgármestere. Az ünnepélyes megnyitót követően a rendezvény nyitóelőadását Faludi Gábor, az Állam- és Jogtudományi Kar Polgári Jogi Tanszékének egyetemi docense tartja „Mire való a szerzői jog a XXI. század elején?” címmel.

A program résztvevőinek a száma idén is megközelíti a 150 főt, akik határon túli magyar régiókból (Erdély, Felvidék, Kárpátalja és Délvidék), valamint kisebb számban a Kárpát-medencén túli diaszpórából érkeznek majd a fővárosba. Az előadó tanárok – témájuk neves kutatói – főként az ELTE és határon túli társintézmények tudományos műhelyeinek oktatói közül kerülnek ki.

A nyári egyetemen a munka a következő négy témában zajlik

  • Humántudomány: Inter-disciplinas – Tudomány-szakok között
  • Informatika: Egzotikus programozási nyelvek
  • Jogtudomány: A személyiség jogi védelme
  • Természettudomány: Megújuló energiaforrások

A hagyományokhoz hűen idén már negyedik alkalommal rendezik meg az ELTE Határon Túli Intézmények Fórumát, amelynek keretében a Kormányzat, az ELTE és tizenkét külhoni partneregyetem vezetői egyeztetnek a felsőoktatási kapcsolatok fejlesztéséről, új mobilitási csatornákról, közös képzésekről, közös akkreditációról, publikációról, pályázási lehetőségekről és további együttműködési lehetőségekről.

A programot a Miniszterelnökség támogatja.