Kát: egy afrikai kábítószer pályafutása az arab világban

Kát: egy afrikai kábítószer pályafutása az arab világban
10/24

2019. október 24. 16:00 - 17:00

ELTE BTK Kerényi Károly terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F, mfszt.)

10/24

2019. október 24. 16:00 - 17:00

ELTE BTK Kerényi Károly terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F, mfszt.)


Folytatódik az Orientalisztikai Intézet őszi előadássorozata. A következő alkalmon Szombathy Zoltán, az ELTE BTK Sémi Filológiai és Arab Tanszék vezetője tart előadást.

Szombathy Zoltán egyetemi docens, fő kutatási területei: az arab világ társadalomtörténete, antropológiája, a szinkretikus iszlám vallásosság, a fekete-afrikai és délkelet-ázsiai iszlám kultúra, illetve a szuahéli nyelv és kultúra. E témakörökben négy könyv és nyolcvan szakcikk szerzője.   

„A kát nevű cserje őshazája Etiópia déli részének magashegységi zónája. Az itt élő, kusita nyelveket beszélő afrikai népcsoportok ősidők óta rágják a növény leveleit enyhe élénkítő hatása miatt. A késő középkorban ezen a területen muszlim államok sora jött létre, s az Arab-félszigettel kiépülő kapcsolatok nyomán a kát megjelent Jemen hegyvidéki területein is, ahol a helyi kultúrának és életmódnak éppoly szerves részévé vált a rágása, ahogy Etiópia térségében is. Bár az iszlám vallásjogban vitatott kérdéssé vált a szer használata, az iszlám misztikus (szúfi) rendjei széleskörűen használják szertartásaik során a növényt, amely sokak számára az egyértelműen tiltott alkohol elfogadhatóbb alternatívája. Az utóbbi évszázadokban a szer újabb területeken is megjelent, így Kelet-Afrika országaiban és – az afrikai és közel-keleti bevándorlókkal – Nyugat-Európában is. Az előadás a növény elterjedésének történetét, a használatáról szóló iszlám vallásjogi vitákat és a kát-rágás kulturális sajátosságait mutatja be” – olvasható az előadás összefoglalójában.