Központban a pszichoszociális fogyatékosság

Központban a pszichoszociális fogyatékosság
03/31

2017. március 31. 10:00 - 13:00

ELTE BGGyK (1097 Budapest, Ecseri út 3., A/202.)

03/31

2017. március 31. 10:00 - 13:00

ELTE BGGyK (1097 Budapest, Ecseri út 3., A/202.)


A Gyógypedagógia Fejlesztéséért Alapítvány az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával országos kutatással tárta fel a pszichoszociális fogyatékos személyek körét, társadalmi helyzetét, valamint az általuk igényelt szolgáltatások körét és jellegét. A program zárókonferenciáján mutatják be a kutatás eredményeit.  

A pszichoszociális fogyatékossággal élő személyek szerte a világban a társadalmak, a különféle közösségek által erősen diszkriminált csoportok közé tartoznak. A negatív attitűdök nemcsak az egyes személyek szintjén, de a jogszabályi környezetben és a mainstream komplex szolgáltatási rendszerek elérhetőségét illetően is megjelennek.

Magyarországon a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény ratifikálása hozott alapvető változást, ezeknek az embereknek az önrendelkezése, látható állampolgárrá válása tekintetében, mivel a dokumentum 1. cikke a pszicho-szociális fogyatékossággal élő emberekre is kiterjeszti az egyezményben garantált összes emberi jogot. Ugyanakkor, mivel igen új megközelítésről van szó, idáig viszonylag kevés ismerettel és megbízható adattal rendelkeztünk ezeknek az embereknek a társadalmi helyzetéről, szükségleteiről, az általuk fontosnak ítélt K+F+I iniciatívákról.

A Gyógypedagógia Fejlesztéséért Alapítvány szakértői csapata olyan vegyes kialakítású (kvantitatív és kvalitatív módszereket is tartalmazó) participatív kutatást valósított meg, amely az érintettek bevonásával, megkérdezésével ad képet a pszicho-szociális fogyatékossággal élő emberek közösségekben elfoglalt helyéről, igényeiről.

Forrás: ELTE BGGyK