Mit mond az idegtudomány a szabad akaratról?

Mit mond az idegtudomány a szabad akaratról?
10/18

2018. október 18. 14:00 - 16:00

ELTE PPK Aula (1075 Budapest, Kazinczy u. 23–27.)

10/18

2018. október 18. 14:00 - 16:00

ELTE PPK Aula (1075 Budapest, Kazinczy u. 23–27.)


John-Dylan Haynes professzor, a Berlin Center for Advanced Neuroimaging (BCAN) igazgatója, világhírű agykutató tart nyilvános előadást 2018. október 18-án az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán What does neuroscience tell us about free will? címmel. 

A szakember a társadalomtudományok és elsősorban a filozófia egyik slágertémáját, a szabad akarat máig vitatott kérdéskörét tanulmányozza a modern idegtudomány eszközeivel. Kutatássorozata Benjamin Libet klasszikus kísérletét eleveníti fel, amelynek egyik nem túl megnyugtató értelmezése szerint a szabad akarat pusztán a tudat illúziója, amellyel felruházzuk tudattalan döntéseinket. Pontosabban a döntéseink az agyban már azelőtt megszületnek, hogy tudatunk értesülne róluk, ugyanakkor a tudattalanban létrejött döntésről körülbelül 300 miliszekundum késéssel értesülő tudat a döntést végül a magának tulajdonítja.

Libet kutatását és következtetéseit számos kritika érte, a kutatás eredményeit azonban többen is sikerrel igazolták: az agyunk tudattalanjában születő döntés mögött „cammogó" tudat továbbra is zavarba ejti a téma kutatóit. John-Dylan Haynes kutatásai a döntések megszületése során lezajló idegrendszeri folyamatokat vették górcső alá, felvetve azt a lehetőséget, hogy a döntést előkészítő tudattalan folyamatok valójában lehetőséget teremtenek a tudat számára ahhoz, hogy engedélyezze vagy megvétózza az agyunk tudattalan apparátusa által előkészített döntést.

Az előadás angol nyelvű, a részvétel díjmentes, de regisztrációköteles.

ELTE PPK