Pénzügyi kockázatok kezelése

2018.10.17.
Pénzügyi kockázatok kezelése
Az ELTE Gazdálkodástudományi Intézete, a Budapesti Corvinus Egyetem Befektetések és Vállalati Pénzügy Tanszéke és a Nemzetközi Bankárképző közös szervezésében 2018. október 17-én harmadik alkalommal került sor a PRMIA magyar tagszervezetének tudományos konferenciájára. Az esemény célja a pénzügyi kockázatok kezelésével kapcsolatos legfrissebb egyetemi kutatási eredmények megosztása és megvitatása volt.

A Professional Risk Managers’ International Association nemzetközi szakmai szervezet, amelynek célja, hogy a kockázatkezelési szakmát összefogja, a nemzetközileg elfogadott sztenderdeket közvetítse, valamint hogy lehetőséget kínáljon a kockázatkezelés aktuális kérdéseinek és fejlesztésének megvitatására. A PRMIA nagy hangsúlyt fektet az elméleti és gyakorlati szakemberek összekapcsolása mellett a kockázatkezelési szakemberek szervezett és informális képzésére is. Ennek egyik formája a különböző szintű felkészültséget igénylő vizsgarendszer, amely a kockázatkezelési szakma nemzetközileg elfogadott és elvárt mércéje. A képzés és tudásközvetítés más módjai a helyi szervezetek által szervezett események: workshopok, konferenciák, összejövetelek.

A PRMIA magyar tagszervezete – a 2016-ban elindított hagyományt folytatva – 2018. október 17-én harmadik alkalommal rendezte meg az akadémiai kutatásokba bepillantást engedő éves konferenciáját. A konferencia két társszervezője az ELTE Gazdálkodástudományi Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem Befektetések és Vállalati Pénzügy Tanszéke a pénzügyek területén az ország vezető tudományos műhelyei.

A konferenciát Darázs Lénárd általános ügyekért felelős rektorhelyettese nyitotta meg, aki beszédében örömét és elismerését fejezte ki, hogy a GTI a pénzügyek területén ilyen gyorsan az ország vezető tudományos műhelyeinek egyikévé küzdötte magát. Ezt követően megkezdődött a munka négy szekcióban, angol és magyar nyelvű előadásokkal, melyek a vállalati és banki kockázatkezelés széles területét ölelték fel, a projektfinanszírozáshoz kapcsolódó kockázatoktól a bankrendszer egészének hálózati elemzéséig. A konferencián az Intézet két oktatója – Jónás Tamás és Lamanda Gabriella – előadóként, Ormos Mihály intézetigazgató szekcióelnökként volt jelen.

Jónás Tamás előadásában Dombi Józseffel (Szegedi Tudományegyetem) közös kutatásuk eredményeit foglalta össze: olyan paraméteres, monoton halmazfüggvényt dolgoztak ki, amely – paraméterértékétől függően – egyaránt képes úgynevezett plauzibilitási, valószínűségi és meggyőződési (belief) mértékként is viselkedni, lehetővé téve ezzel a bizonytalanság modellezésének általános megközelítését. Lamanda Gabriella prezentációjában a banki működési kockázatkezelés rejtelmeibe, kihívásaiba nyújtott betekintést. 

Lamanda Gabriella előadása

Az előadások alapján a tudományos programbizottság által elfogadott tanulmányok a Gazdaság és Pénzügy (Economy and Finance) című társadalomtudományi folyóiratban jelennek majd meg.

Forrás: GTI