Rejtett történetek

Rejtett történetek
01/17 - 01/18

2019. január 17. - 2019. január 18.

Műcsarnok (1146 Budapest, Dózsa György út 37.)

01/17 - 01/18

2019. január 17. - 2019. január 18.

Műcsarnok (1146 Budapest, Dózsa György út 37.)


Az ELTE PPK Neveléstudományi Intézet Történeti, Elméleti és Összehasonlító Pedagógiai Kutatócsoport és a Neveléstudományi Doktori Iskola együttműködésével 2018-ban kiállítás nyílt a Műcsarnokban Rejtett történetek címmel, melyhez most nemzetközi konferencia kapcsolódik. 

Az elnevezés (Lebensreform, life-style reform) azoknak a „fin de siècle” időszakában virágkorukat élő modernizációkritikai mozgalmaknak a nemzetközi összefoglaló elnevezése, amelyek közös jellemzője a természethez való visszatérés, az öngyógyítás, valamint az elveszett kozmikus teljesség és a spiritualitás keresése. Ezek a mozgalmak (a kertváros-építő, földreform-, antialkoholista, továbbá vegetáriánus, természetgyógyászati, testkultúra-, illetve az ezekhez kapcsolódó különböző új vallásos, társadalomreformer és művészeti törekvések) ember és természet, ember és munka, ember és Isten kapcsolatát a „menekülés a városból” civilizációkritikai jelszavával összehangoló, sokszínű, gyakran egymással is vitázó együttesét alkották. A kiállítás a 19. század utolsó harmadától világszerte kibontakozó, a közép-európai országokban is virágzó életreform-mozgalmat, illetve annak a korabeli művészetekre gyakorolt hatását mutatja be; az életreform és a művészetek kapcsolatának „rejtett történetén” a korszak képzőművészeti alkotásai mellett a korabeli társművészeti törekvéseket is bemutató fotók és tárgyi dokumentumok segítségével kalauzolja végig a látogatókat.

A kiállításhoz most nemzetközi konferencia csatlakozik. A kétnapos rendezvényen az előadók a következő szekciókban dolgoznak: Az életreform Közép-Európában – nemzetközi kontextusok; Életreform, művészet, nevelés; Ezotéria, keleti vallások és életreform;  Mozdulatművészet és életreform; Életreform és kommunamozgalom.

Az előadások a címben elsőként szereplő nyelven zajlanak.

A belépés díjtalan, de regisztrációköteles.

Részletes program

A rendezvény kapcsolódik a K111833 sz. Reformpedagógia és életreform - recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok című OTKA-kutatáshoz. Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI), témavezető: Németh András.