Sorsok a görög polgárháború árnyékában

Sorsok a görög polgárháború árnyékában
10/09

2024. október 09. 18:00

ELTE ÁJK (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3., fszt. A/1.)

10/09

2024. október 09. 18:00 -

ELTE ÁJK (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3., fszt. A/1.)


Filmvetítés és beszélgetés a magyarországi görög menekültekről.

2023. áprilisában volt 75 éve annak, hogy az egykori görög menekült gyermekek Magyarországra kerültek. Az ő traumáikat és az új hazába beilleszkedésüket mutatja be személyes történeteken keresztül Viktor Pacsorasz filmrendező, vágó 2023-ban bemutatott dokumentumfilmje, a Köszönjük, Magyarország! Az alkotók tizenöt riportalannyal beszélgetve elevenítik fel a görögországi polgárháború eseményeit, emlékeiket Magyarországra érkezésükről, csoportos elhelyezésükről árvaházakban, leány- és legényszállásokon, később a dohánygyárban.

Fokasz Nikosz, az ELTE Társadalomtudományi Kar professor emeritusa így írta le történetüket:

„1948 karácsonyáig összesen mintegy háromezer – szülői felügyelet nélküli – gyermek érkezett Magyarországra. Mindez része volt annak a nagyszabású akciónak, amelynek során a kommunisták vezette Ideiglenes Kormány a polgárháború sújtotta területekről huszonnyolcezer gyermeket telepített át az egykor volt szocialista országokba. Soraikból tanárok, mérnökök, közgazdászok, egyetemi oktatók, sikeres művészek, vállalkozók kerültek ki. Mindebben elévülhetetlen érdemük volt azoknak a magyar óvónőknek, nevelőknek, tanároknak, orvosoknak, akik szerető gondoskodással vették körül őket a kezdeti nehéz időkben. Erre a Magyarországra most is hálával gondolnak az érintettek. S ez is közrejátszott abban, hogy harmonikusan integrálódtak a magyar társadalomba. De, akik végül is, már felnőttként visszatelepültek Görögországba, azok is megőrizték kapcsolatukat második hazájukkal. A Magyarországon felnőtt gyermekek azonban nem vesztek el a görögség számára sem. Görög nemzeti identitásuk megmaradt, Görögországot szintén hazájuknak tekintik. Ez pedig azoknak a görög gondozóanyáknak, nevelőknek és tanároknak köszönhető, akik görög nyelvre s a görög kultúra, történelem ismeretére és szeretetére tanították őket.”

A vetítés utáni beszélgetés vendégei Fokasz Nikosz, az ELTE TÁTK professor emeritusa, az MTA doktora, Pacsorasz Viktor, a film rendezője és Bozonasz Irini, a Budapesti Görög Önkormányzat vezetője, a film ötletgazdája. Reményeink szerint a diskurzushoz csatlakoznak néhányan a filmben megszólalók közül is, a beszélgetést Rácz Anna, a filmklub vezetője moderálja.

A program kizárólag az ELTE polgárai számára nyilvános, regisztrálni Rácz Annánál lehet e-mailben. Kérjük, hogy jelenlegi hallgatóink a Neptun-kódjukat, alumnusaink a végzés évét és az adott kart, ELTE-s oktatók, dolgozók pedig karukat vagy szervezeti egységüket tüntessék fel a jelentkezéskor.