Százhalombatta–Ercsi kirándulás

Százhalombatta–Ercsi kirándulás
04/21

2016. április 21. 07:40

Százhalombatta, Ercsi

04/21

2016. április 21. 07:40 -

Százhalombatta, Ercsi


Először a Százhalombattai Régészeti Parkot látogatjuk meg, ebédelni a százhalombattai Harcsacsárdában fogunk. Továbbutazunk Ercsibe, ahol az Eötvös József Emlékmúzeumot nézzük meg. A látnivalókat a mellékletek tartalmazzák.

Találkozás: Kelenföld pályaudvar 7.40 

  • Vonatindulás: 7:50
  • Érkezés Érd Autóbusz állomás: 8:24
  • Volánbusz indulás Érd Autóbusz állomás: 8:55
  • Érkezés a Régészeti Parkhoz: 9:27 (Százhalombatta, Poroszlai Ildikó u. 2.)
    Csoportos nyugdíjas belépő: 900 Ft/fő (tartalmazza a vezetési díjat), 70 év felett díjmentes, de vezetési díjat kell fizetni: 400 Ft/fő
  • Volánbusz indulás a Régészeti Parktól: 12:26
  • Érkezés Százhalombatta Halgazdaság megállóhoz: 12:32
  • Ebéd a Harcsacsárdában (Százhalombatta Dunafüredi út 1.) Menü: 750 Ft/fő

Továbbutazás Ercsibe:

  • Volánbusz indulás a Csokonai utcai megállótól 14:53 (az étteremtől gyalog 600 m)
  • Érkezés Ercsi Szövetkezeti Áruház megállóhoz: 15:11
  • Séta a múzeumig: kb. 600 m
  • Az Eötvös József emlékmúzeum címe: Eötvös József utca 33.
  • Belépődíj: 250 Ft/fő, vezetés: 1000 Ft/csoport

Hazautazás: 

  • Ercsi Dózsa György úttól Volán busszal (kb 1 km-re a múzeumtól)
  • Indulás: 17:09 vagy 18:09
  • Érkezés: Budapest Népliget: 18:05 vagy 19:05

Kérjük, hogy a fenti programra legkésőbb április 14-ig szíveskedjen jelentkezni az ELTE Nyugdíjasklub e-mail címén: nyugdijasklub@alumni.elte.hu                        

Nagy Béláné B. Judit klubvezető

A százhalombattai Régészeti Park látnivalói 

Százhalombatta Régészeti Parkja egyedülálló a maga nemében, korai vaskorban emelt halomsírokat, bronzkori, vaskori falu részletek korhű másolatait tartalmazza, valódi lakóházakkal, melléképületekkel és használati tárgyakkal.

A Régészeti Park területén eredeti helyükön állnak a 2700 évvel ezelőtt, a korai vaskorban emelt halomsírok. Ezek egyikét, fagerendás sírkamráját – Magyarországon egyedülálló módon – belülről és közelebbről is megismerhetik a látogatók, többnyelvű multimédia program segítségével. A 20 perces program a korabeli temetkezési módokat, Százhalombatta vaskori emlékeit mutatja be. 
A halmok közötti térségre a bronzkori és vaskori hétköznapokat idéző kemencék, lakóházak és melléképületek hiteles másolatai, rekonstrukciói épültek. 

A bronzkori falut 3 nagyméretű, faoszlopos, tapasztott sövényfalú lakóház és egy kemencés melléképület alkotja. A házakat a Krisztus előtti 2800-1400 közötti időszakból fennmaradt régészeti emlékek nyomán tervezték és építették. Az ősi módon épült házakban a bennük talált, kézzel formált agyagedények másolatai, valamint gabonatároló edény, bronzkori öltözetű házaspár látható. Kis kiállítás mutatja be a folyamatban lévő, ősi növényekkel történő fonalfestési kísérlet eddigi eredményeit. 

A külön egységet alkotó vaskori falu épületeit a Krisztus előtti 5–1. század közötti időszakból ismert régészeti adatok alapján tervezték és építették. A vaskori falu főbb látnivalói: szövőház, tömör agyagfalú lakóház, kemencés lakóház, féltetős melléképület. A látogató a vaskori építési módokon túl, a korai kelta fonás, szövés, edénykészítés világába kaphat bepillantást.

Külön épület szolgál az őskori anyagféleségek (agyag, kő, bőr, bronz), alkalmazott technikák, jellegzetes szerszámformák bemutatására. 
A pénztárban az európai kísérleti régészet helyszínei villannak fel egy 8 nyelven is megtekinthető kis filmben. Ugyanitt filmek, kiadványok, képeslapok, igényes emléktárgyak és műtárgymásolatok is kaphatók.

Eötvös József Emlékmúzeum – Ercsi

Cím: 2451 Ercsi, Eötvös József utca 33.
Telefonszám: (25) 492-075, (25) 505-840
E-mail: eotvosmuzeum@freemail.hu
Nyitvatartás: Előzetes bejelentkezés alapján

Hazánk első kultuszminiszterre, Eötvös József gyermek és ifjúkorának jelentős részét a nagyszülői birtokon, Ercsiben töltötte. Végakaratának megfelelően itt temették el a családi sírboltban. A múzeumot is itt, a családi kastélyhoz tartozó vendégházban rendezték be. A kiállításon túl az érdeklődők rendelkezésére áll az 1997 óta folyamatosan bővülő könyvtár és adattár, mely elsősorban a főiskolai és egyetemi hallgatók munkáját segíti. 

A korabeli enteriőrökkel színesített kiállítás két részből áll.

Az első terem Eötvös József családi hátterét mutatja be. Nyomon követhetjük a fiatal Eötvös életútját, irodalmi munkásságát. Érdekesek a fiával – a kiváló fizikussal – való kapcsolatát bemutató dokumentumok is. A kiállításnak otthont adó épület egykori funkciójára utal a biedermeier fogadószoba. A falakon Székely Bertalan Eötvöst és feleségét ábrázoló portréit láthatjuk. Különös hangulatot köcsönöz a kiállításnak a korabeli literátus nemesi dolgozószoba.

A kiállítás második része hazánk iskolaügyének XIX. századi történetét mutatja be, Eötvös oktatáspolitikai tevékenységét helyezve előtérbe – korabeli tárgyak, bizonyítványok, tanári feljegyzések, tanulói munkák segítségével. A kiállítást egy népiskolai tanterem rekonstrukciója zárja, melynek padjaiba beülhetnek a látogatók, kipróbálva a régi idők iskoláinak író- és tanszereit.