Tényleg van földtani kockázat Pakson?

Tényleg van földtani kockázat Pakson?
02/09

2023. február 09. 17:00 - 19:00

online

02/09

2023. február 09. 17:00 - 19:00

online


Tímár Gábor geofizikus tart előadást "Az atomoktól a csillagokig" sorozatban.

Pakson a hetvenes években kezdődött el Magyarország első atomerőművének építése. Az első blokk 1983 óta működik, azóta három újabb blokk csatlakozott hozzá. Az erőmű jelenleg az ország áramszükségletének mintegy negyven százalékát termeli meg. A négy blokk (egyszer már meghosszabbított) üzemideje a harmincas években jár le. A magyar parlament 2009-ben határozott további blokkok létesítéséről, a magyar és az orosz kormány erről 2014-ben írt alá megállapodást. Az építkezéssel kapcsolatban aggályként merült fel, hogy az erőmű tervezett helyszíne földrengésveszélyes, alatta aktív törésvonal húzódik. A geológiai-geofizikai vizsgálatok ezt igazolták is. Milyen veszélyeket rejt ez magában? Milyen teendők vannak ilyen esetekben? Egyáltalán hogyan zajlik a projekt geológiai előkészítése?

Timár Gábor habil. egyetemi docens az ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszék vezetője, fő kutatási területei a folyó a geoinformatika és a távérzékelés.

Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. Az előadások online követhetők a galileowebcast közvetítőcsoport élő adásában, a videofelvételek egy héten belül felkerülnek a sorozat weblapjára és YouTube-csatornájára is.