TINLAB-konferencia: továbblépési lehetőségek az innovációban

2021.12.01.
TINLAB-konferencia: továbblépési lehetőségek az innovációban
A Társadalmi Innovációs Nemzeti Labor tagjaként, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara „A Tűztorony lépcsőin – Továbblépési lehetőségek az innovációban” címmel rendezett konferenciát november 23-án.

Bizalom, együttműködés, innováció – e fogalmak egymást erősítik a versenyképesség érdekében. De mit kell tennünk ahhoz, hogy a gyakorlatban is lássuk ezek megvalósulását? Miként lehet segíteni az innováció terjedését és hogyan lehet megszólítani a bizonytalan szereplőket is? Miként törhetünk ki a „Magyarországon világhírű” paradigmából és lehetünk jelentős innovátor ország? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a TINLAB projekt nagyszabású rendezvényének résztvevői, akik technológiai, üzleti modell, marketing, társadalmi, szervezeti és folyamat innováció, valamint innovációmenedzsment folyamatok témákban készültek színvonalas prezentációkkal.

„A társadalmi innovációra napjainkban rendkívül nagy szükség van. Számos problémával szembesülünk, és a legnagyobb kihívást talán az emberi tényező jelenti, az, hogy a társadalom hogyan tud ezekre a változásokra, kockázatokra, problémákra reagálni. Ennek a megváltoztatása nem egyszerű feladat, és nagyon komoly tudományos megközelítést igényel. A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium arra vállalkozott, hogy felkészítse a társadalmat azokra a folyamatokra, változásokra, amelyekkel elkerülhetetlenül szembe kell néznie, mindezt tudományos megközelítéssel, a tudomány eszköztárával. A konferencia a nemzeti laboratórium indulását követő második évben kerül megrendezésre, tehát a kutatásnak már vannak előzményei, melyek egy részét a konferencián bemutatjuk, illetve célunk, hogy ösztönözzük a különböző szakmai területek képviselői közötti szakmai párbeszédet és együttműködést, hiszen a társadalmi innováció esetében ez megkerülhetetlen.”

– mondta el Dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora.

„A konferencia a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium egyik központi rendezvénye, amellyel csatlakozunk a Magyar Tudomány Ünnepéhez is. A Gazdaságtudományi Kar célja az volt, hogy az innovációt több oldalról vizsgáljuk, hiszen mindig van egy társadalmi vetülete, és mind a Pannon Egyetemen, mind a Gazdaságtudományi Karon úgy gondoljuk, hogy az egyetem számos hozzáadott értéket tud generálni az innovációhoz, és az innovációs szereplők közötti híd szerepét tölti be, annak érdekében, hogy minél átfogóbb, zökkenőmentesebb legyen az egyes szereplők közötti együttműködés. A quadruple helix szereplőit szeretnénk egy tető alá hozni, ami azt jelenti, hogy az innovációban nagyon jól együtt tud működni a kormányzati, a verseny-, az akadémiai szféra és a civil szektor. A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium feladata pedig az, hogy minden innovációt segítsen annak megismertetésével, hasznosságának bemutatásával, de mindig a társadalom bevonásával. Egyetemként fontos szerepünk az is, hogy a tudást átadjuk, ezért két évvel ezelőtt elindítottuk a kutatási és innovációs menedzser posztgraduális képzést, hogy ezzel is támogassuk a kormányzati, a civil és a versenyszférát olyan tudással rendelkező szakemberek képzésével, akik támogató szerepet játszanak az innováció folyamatában az ötlettől a piaci bevezetésig.”

– mondta el Dr. Fehérvölgyi Beáta, a Gazdaságtudományi Kar dékánja.

A konferenciát Dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökének, Dr. Pongrácz Ferenc, a Tungsram Csoport innovációs igazgatójának, továbbá Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatójának plenáris előadása nyitotta meg, majd négy szekcióban folyt a munka.

„Miután 2018-ban létrejött az Innovációs és Technológiai Minisztérium Magyarországon, az innováció és az innovációval való társadalmi, gazdasági, tudományos foglalkozás magasabb szintre emelkedett. Korábban úgy tűnhetett, hogy az innováció egy bonyolult, tudósok által nehezen megérthető folyamat, miközben az innováció valójában mindenkit, minden egyént érint, mert az innováció a változásra való felkészülés képességét jelenti. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal nagy örömmel vette a Pannon Egyetem azon kezdeményezését, amely a társadalmi innováció témaköréhez kapcsolódik, hiszen a technológiai innovációval sokat foglalkozik az ipar- és gazdaságfejlesztés, viszont a technológiai innovációkból származó változások társadalmi aspektusaival, és az ezekre történő felkészüléssel kevésbé. Ezért szívesen támogatta a minisztérium és az NKFIH a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium létrehozását. A konferencia kettős célt szolgál, egyrészt tudományos oldalról feltár innovációs folyamatokkal, az innováció megértésével kapcsolatos ügyeket, másrészt példákat mutat be, többek között a társadalmi innovációra is.”

– osztotta meg gondolatait Dr. Birkner Zoltán. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke reményét fejezte ki, hogy a konferencia a következő években is folytatódni fog, helyt adva az innováció tudományáról és gyakorlatáról szóló országos szintű eszmecserének.

A konferencia teljes beszámolója