Tovább nőtt a Lendület-pályázók száma az ELTE-n

2020.04.03.
Tovább nőtt a Lendület-pályázók száma az ELTE-n
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemről idén 26-an jelentkeztek az MTA kiválósági programjára, a legtöbben a Természettudományi Karon indítanának kutatást.

Lezárult a jelentkezés az MTA 2020-as évre meghirdetett Lendület programjára. A pályázatban idén is kizárólag új vagy a kutatóhelyen legfeljebb 5 éve kiemelkedő eredménnyel művelt kutatási témára lehetett támogatást kérni. A kutatási témának nemzetközi érdeklődésre számot tartó, ígéretes kutatási irányba kell illeszkednie, amelynek eredményességi mutatója – nemzetközi értékelés szerint – kiváló, és az utóbbi 5 évben folyamatosan növekedett.

2019-ig 180 kutató alapíthatott Lendület kutatócsoportot az MTA kutató-hálózatában vagy valamelyik hazai felsőoktatási intézményben. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen eddig 24 kutatócsoport kezdte meg működését, tehát

az összes kutatócsoport hetede az ELTE-hez kötődik.

Egyetemünkön évről évre nő a programra jelentkezők száma. Míg 2016-ban 10-en, 2017-ben már 16-an, 2018-ban 19-en, 2019-ben pedig 24-en adták be pályázatukat, idén már 26-an aspirálnak a támogatásra.

A legtöbben minden évben a Természettudományi Karon kívánnak kutatócsoportot létrehozni, de a Bölcsészettudományi Kar és a Pedagógiai és Pszichológiai Kar oktatói között is jellemzően többen igénylik a „lendületes” támogatást. Idén a Természettudományi Karról 15-en, a Bölcsészettudományi Karról és a Pedagógiai és Pszichológiai Karról négyen-négyen jelentkeztek, a Tanító- és Óvóképző Karról, az Informatikai Karról és az Eötvös József Kollégiumból pedig 1–1 kutató adta be pályázatát.

Az összesen 26 jelentkezőből 21-en jelenleg is az ELTE alkalmazásában állnak, 5-en más, jellemzően kiváló külföldi kutatóhelyekről jönnének át az ELTE-re. A jelentkezők között 19 férfi és 7 nő van.

A pályázatok értékelése két szakaszban történik. Az első szakaszban a formailag érvényes pályázatokról legalább három, az MTA elnöke által felkért (hazai vagy külföldi) szakember anonim bírálatot készít. A bírálók szövegesen értékelik és megadott szempontok szerint pontozzák a beadott pályázatokat. Az értékelés második szakaszában az MTA elnöke által felkért zsűri értékeli és rangsorolja a pályázatokat, majd mindezek alapján az MTA elnöke számára javaslatot tesz a támogatandó pályázatokról és sorrendjükről.

Az eredményeket várhatóan 2020 nyarán teszik közzé.

A 2009-ben indított Lendület program hozzájárul a tehetség-utánpótlás biztosításához, bővíti a kiválóságok előrelépési lehetőségeit, és növeli az akadémiai kutatóintézet-hálózat, illetve az egyetemek versenyképességét.

Lendület-kutatócsoportok az ELTE-n