Vulkánkísérletektől a szabadulószobáig

2017.09.11.
Vulkánkísérletektől a szabadulószobáig
Országszerte több mint száz helyszínen – köztük az ELTE-n is –, mintegy kétezer rendezvénnyel várják a tudomány iránt érdeklődőket 2017. szeptember 29-én a Kutatók Éjszakáján. A programsorozat kiemelt célja a kutatói pálya népszerűsítése, ezért a látogatók bepillanthatnak az egyébként zárt laboratóriumokba és izgalmas kísérleteken is részt vehetnek.

Az ELTE minden kara különleges programokkal készül. Az Állam- és Jogtudományi Karon jogi szempontból vizsgálják majd napjaink egyik legnépszerűbb sorozatát, a Trónok harcát, illetve A hullám című filmet. Emellett a látogatók megtudhatják, mi történik a tárgyalóteremben, és felidézhetik a századforduló Budapestjének bűneseteit.

A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon rendezett szociogrammatika programon speciális eszközök segítségével egy képzeletbeli közösség hálózatát térképezhetik fel a jelenlévők, és a Tiszta szívvel című film művészetterápiás folyamatát is megismerhetik.

A Bölcsészettudományi Karon részt vehetnek többek között litván kezdő nyelvórán, mongol gyorstalpalón, norvég nyelvleckén, betekinthetnek az ékírás rejtelmeibe, a beszéd- és énekhangképzés műszeres vizsgálatába, Grönland kultúrtörténetébe, valamint a kínai tea művészetébe is.

Az Informatikai Karon "Interaktív játékkészítés Scratch-ben" címmel várják a számítógép és a programozás szerelmeseit. 

A Pedagógiai és Pszichológiai Karon a hipnóziskutatás mellett a testvérkapcsolatok alakulásáról, a csoporthoz való tartozásról, a születés csodájáról a párválasztás nyűgéről és a hatékony tanulásról is szót ejtenek, a döntéshozatal kockázatait pedig egy befektetési szimulációs játékban is figyelemmel kísérhetjük. 

A Tanító- és Óvóképző Karon szó lesz a pozitív gyermeknevelésről és fegyelmezésről, a művészeti és az egészséges életmódra nevelésről, valamint a gyógyító tanulásról is, a kisebbeket pedig robotokkal és interaktív játszóházzal várják.

A Természettudományi Karon a jelenlévők

láthatnak játékos vulkánkísérleteket, megismerhetik a kőbe zárt mikroszkopikus élőlények titkait vagy éppen a vízikultúrás növénynevelést, és meggyőződhetnek arról is, a kémiát hogyan lehet a bűnüldözés szolgálatába állítani.

Az élelmiszer-analitikai foglalkozáson kiderül, kemény-e a csapvíz, mennyire sós a kenyér, és igazat mond-e az ásványvíz összetételéről a termék címkéje, sőt megmérettetik a paprikák erőssége is. A planetáriumi előadásokon a csillagos ég csodáit ismerhetik meg a látogatók távcsöves bemutató során.

A Társadalomtudományi Kar által szervezett szociálpszichológiai szabadulószobában a játékosoknak az idővel versenyezve és egymással együttműködve kell kódokat feltörniük, valamint rejtvényeket megfejteniük. Emellett választ kaphatunk arra is, meddig tart az ifjúkor, hogyan hat ránk a kapcsolati háló, hol tart a digitális egészségügy vagy éppen miért hosszú a zsiráf nyaka. 

A színes kari események mellett a Füvészkert, a BEAC és az Eötvös Collegium is tartalmas programokkal készül a Kutatók éjszakájára. 

Az Európai Bizottság Marie Skłodowska-Curie Akciója azért hirdeti meg és támogatja pályázattal is évről évre ezt az eseményt, mert Európa jövőbeli versenyképességének a tudományos kutatás és az innováció a záloga. Kiemelten fontos, hogy felhívják erre a fiatalok figyelmét, hiszen ők lesznek a jövő kutatói és fejlesztői.

A rendezvények pontos helyszínei és kezdési időpontjai elérhetők a Kutatók Éjszakája honlapon.