Erasmus az Egyesült Királyságban
Erasmus az Egyesült Királyságban
Figyelem! Az oldal frissítés alatt áll.
Egészségbiztosítás
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EHIC) 2021. január 1-től többé már nem jogosít sürgősségi betegellátásra az Egyesült Királyságban, ezért szükséges az utazás időtartamát lefedő, teljeskörű utasbiztosítást/egészségbiztosítás kötni. Az egész mobilitási időszak alatt érvényes egészségbiztosítás megléte kötelező az Erasmus+ ösztöndíj folyósításához, és a mobilitás megkezdéséhez.
Vízum és beutazási szabályozások
2020. december 31-én megszűnt a szabad mozgás az Egyesült Királyság és az EU között. 2021. január 1-jén az Egyesült Királyság a 6 hónapot meghaladó tartózkodásokra pontalapú bevándorlási rendszert vezetett be.
Mit jelent ez a különböző mobilitási típusokra vonatkozóan?
Részképzés
- 6 hónapnál rövidebb mobilitás
A 2021. január 1. után az Egyesült Királyságba érkező magyar diákoknak nem szükséges vízumért folyamodni, ha hat hónapnál kevesebb ideig fognak az országban tartózkodni. A határon fel kell mutatni az útlevelet, kérhetik fogadó egyetem által kiállított a Letter of Acceptance dokumentumot, a küldő egyetem által kiállított Erasmus+ ösztöndíjról szóló igazolást, valamint a szállás igazolását. További információt itt olvashat.
- 6 hónapnál hosszabb idejű tartózkodás
Azoknak az uniós állampolgárságú (Erasmus) diákoknak, akik 2021. január 1-je után érkeznek az Egyesült Királyságba és hat hónapnál hosszabb ideig szeretnének maradni, azoknak egy úgynevezett Student Visát kell kérniük a beutazás előtt. Erről bővebb információt ide kattintva olvashat.
SZAKMAI GYAKORLAT
Szakmai gyakorlatra nincs lehetőség vízummentes tartózkodás keretében. A szükséges vízum a Temporary Worker - Government Authorised Exchange visa (T5). Erről a következő szekcióban olvashat.
VÍZUMÜGYINTÉZÉS SZAKMAI GYAKORLATOS HALLGATÓKNAK
1. lépés: Előzetes információszerzés
- A szakmai gyakorlatnak kapcsolódnia kell a tanulmányaihoz. Ezen kívül a fogadóintézménnyel egyeztetve bizonyosodjon meg arról, hogy a pozíció minimum a NVQ Level 3 kategóriába tartozik , valamint, hogy létszám felett, (supernumerary work placement), azaz nem egy betöltetlen állásban fogják foglalkoztatni.
- Tájékozódás a bevándorlási rendszerről; a belépési, tesztelési és karantén szabályokról.
- Felelősség- és balesetbiztosítás: Kötelező. Fontos érdeklődni a fogadó intézménynél, hogy tudják-e állni, vagy saját felelőssége azt megszervezni és fizetni. Nem szükséges a szponzorációs igazolás igénylésekor már biztosítással rendelkeznie, de ne feledje, hogy az Erasmus ösztöndíj utalásának és a mobilitás megkezdésének feltétele.
- Egészségbiztosítási felár: Minden résztvevőnek ki kell töltenie az itt található kérdőívet, amiből megtudhatja, hogy fizetnie kell-e egészségbiztosítási felárat.
- Érdeklődni a fogadó intézménynél, hogy szükséges-e Criminal record check a gyakorlathoz. Csak akkor szükséges, ha gyerekekkel vagy felnőttekkel kapcsolatos olyan munkát végez, ami szabályozott. Erről itt olvashatnak részletesebben: regulated activity in relation to children and/or adults. Az ellenőrzés lefolytatásának szükségességéről mindenképpen konzultálni szükséges a fogadó intézményével.
- A következő dokumentumok tanulmányozása a 2. pontban felsorolt dokumentumok előkészítése előtt és alatt:
T5 jelentkezési lap
Higher Education Guidance
2. lépés: A szponzorációs igazolás megszerzéséhez szükséges dokumentumok előkészítése
- Fogadólevél a fogadó intézménytől
- Fejléces papíron; pecséttel, aláírással és dátummal ellátva. Amennyiben a fogadó intézmény nem rendelkezik pecséttel, úgy e-mail üzenetben kell ezt igazolniuk.
- Tartalmaznia kell: a szakmai gyakorlati pozíció pontos megnevezését; az elvégzendő feladatok leírását; a kezdő és záró dátumot; a következő mondatot: I, the undersigned, confirm that this work placement/ mobility is supernumerary, i.e. it is not part of normal staffing requirements and not filling a job vacancy. - Másolat az útlevél összes oldaláról (az elő- és hátlapról is)
Bizonyosodjon meg arról, hogy rendelkezik érvényes útlevéllel a kiutazás egész idejére, és a tervezett hazautazás idejétől számítva 6 hónapig érvényes. - Kitöltött Learning Agreement for Traineeships
- Korábbi félévek tanulmányi eredményei angolul a Tanulmányi Osztály által hitelesítve (Transcript of Records)
- Korábbi félévek tanulmányi eredményei angolul a Neptunból, Excel formátumban lementve. Ehhez itt talál segítséget.
- Kitöltött T5 jelentkezési lap
- Criminal record check for overseas participants
Csak akkor szükséges, ha gyerekekkel vagy felnőttekkel kapcsolatos olyan munkát végez, ami szabályozott. Erről itt olvashat részletesebben: regulated activity in relation to children and/or adults. Az ellenőrzés lefolytatásának szükségességéről mindenképpen konzultáljon fogadó intézményével. - A fogadó intézménnyel kötött szerződés (minden fél által dátummal és aláírással ellátva)
Csak akkor szükséges, ha fizetést is kap a fogadóhelyen.
3. lépés: Vízumigénylés
A vízumigénylés a hallgató feladata. A szponzorációs igazolás 3 hónapig érvényes, így annak megszerzésétől számított 3 hónapon belül kezdje meg vízum igénylési folyamatot. A vízum megszerzése a folyamat elindításától számított 3 héten belül várható.
FORRÁSOK ÉS TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
Brexit közlemény Európai Bizottság
További magyar nyelvű tájékoztatás
Konzuli Szolgálat
uk_visa_requirements2106211532.pdf (tka.hu)
Temporary Worker – International Agreement Worker visa (T5) - GOV.UK (www.gov.uk)
Pay for UK healthcare as part of your immigration application: Pay the healthcare surcharge - GOV.UK (www.gov.uk)
Entering the UK - GOV.UK (www.gov.uk)
COVID-19 Response - Spring 2021 (Roadmap) - GOV.UK (www.gov.uk)
New immigration system: what you need to know - GOV.UK (www.gov.uk)
Higher Education Guidance
További információért vegye fel a kapcsolatot a fogadó egyetem Erasmus központjával, illetve tájékoztatást kérhet az erasmus@britishcouncil.org email címen.