1968 tiltakozási hulláma

2018. november 08. 10:00 - 15:30

ELTE ÁJK Kari Tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)

2018. november 08. 10:00 - 15:30

ELTE ÁJK Kari Tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)

Az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézet, a Politikatudományi Doktori Iskola, a Bibó István Szakkollégium és a Magyar Politikatudományi Társaság konferenciát rendez 1968 tiltakozási hulláma – „akkor és most, most és akkor” – fél évszázad visszfényében címmel.

1968 a múlt század izgalmas éve volt, tiltakozási hullám söpört végig Európán. A lázadásokat annak idején hosszabb-rövidebb úton elintézték, a korábbi társadalmi keretek erózióját azonban sehol nem tudták megállítani. A párizsi, berlini, prágai vagy éppen varsói események hatását most ötven év távlatából elemzik az ELTE ÁJK konferenciájának résztvevői.

A különféle társadalom- és történettudományi megközelítések integrációjára, szintézisére való törekvéssel jellemzi majd a „hosszú hatvanas évek” kutatását Szabó Máté egyetemi tanár; Jan Pauer történész, az ELTE vendégprofesszora a “prágai tavasz”-t elemzi, Kelet-európai ’68 – remények és csalódások címmel  Dalos György publicista, történész tart előadást. Gombár Csaba arról beszél, hogyan változott meg a társadalmak „életvilága” az események hatására, Karácsony András egyetemi tanár pedig a német konzervatív reakciókat tagjlalja. Mások mellett szó lesz még a '68-asok lenyomatáról a magyar választói magatartásban, és társadalom és gazdaság ellentétes mozgásáról is az adott időszakban.

Részletes program