5 tipp párosító típus kérdés írásához a Canvas-kvízekben
1. Hosszabb szövegek
A párosítandó tételek egy nyomtatott lapon jól látható módon jelennek meg, és kevésbé kényes kérdés, hogy a bal vagy a jobb oldali oszlopban helyezzük el a szakkifejezéshez tartozó hosszabb definíciót. A Canvasban azonban a kérdés úgy jelenik meg, hogy a bal oldali oszlopban fixen olvasható a szöveg, míg a jobb oldali oszlop egy lenyíló menüt jelenít meg. A lenyíló válaszok nem jól olvashatók, ha a szöveg hosszú, csonka lesz. A hosszabb szövegeket a böngészőben a szöveg kicsinyítésével lehet hosszabban is elolvasni, de mondatok esetében még így is lemaradhat a szöveg vége.
Megoldás: Nem mindegy, hogy mi kerül a bal és mi a jobb oldali oszlopba. A bal oldali, fix oszlopba írjuk a hosszabb szöveget, a jobb oldali oszlopba rövidebb szöveget írjunk csak.
2. Kategóriába sorolás
Elképzelhető, hogy nem teljesen különböző elemek vannak a két oszlopban, amiket párosítani kell, hanem az egyik oszlopban azonos válaszlehetőségek szerepelnek. Ebben az esetben az egyik oszlop (lista) elemeit gyakorlatilag kategorizálni kell, és a párosítás feladat így is működtethető. Azonban nem mindegy, hogy melyik oszlopban ismétlődnek válaszlehetőségek, mert a hallgató korrekt válaszait sem ismeri el a rendszer jó válaszként, ha nem figyelünk oda a kérdés megírásakor.
Megoldás: Nem mindegy, hogy mi kerül a bal és mi a jobb oldali oszlopba. A bal oldali, fix oszlopba írjuk a besorolandó tételt, és a a jobb oldali oszlopba kerül a kategória.
3. Elterelő válaszok
A párosítás típusú kérdéseknél nehezítésként beilleszthetünk további, páratlan (elterelő) tételeket. Bár ez nem teljesen egyértelmű a felületen, ezek a tételek a jobb oldali oszlopban kapnak majd helyet, a lenyíló menüben. Ha a bal oldali lista tételeihez tartozik az elterelő válasz, akkor nem viselkedik megfelelően, egyértelműen kizárható lesz (és ez még a jobbik eset).
Megoldás: A További találati lehetőségek (disztraktorok) mezőben minden további elterelő választ külön sorban írjunk be, ügyelve rá, hogy ezzel a jobb oldali oszlop lenyíló menüjében szaporítjuk a válaszlehetőségeket. A formázást, központozást illetően ügyeljünk rá, hogy ezek a válaszlehetőségek se térjenek el a tipikus válaszlehetőségektől (pl. felsorolásjelek, vesszők, mondatkezdő nagybetű stb.)
4. Számozott lépések
A párosítás típusú kérdéseket nem ritkán egy folyamat lépéseinek sorbatételére is használják. Ebben az esetben is érdemes odafigyelni a kérdés formába öntésére. Ha a jobb oldali oszlopban vannak a számozott lépések, akkor ott össze fognak keveredni, és nem nehezebbé, vagy még inkább nehézkesebbé válik a feladat megoldása, hiszen a lépésekhez kell a sorszámot keresni. Fordítva könnyebben végiggondolható a kérdés.
Megoldás: A számozott lépéseknél a helyes sorrend begyűjtéséhez a bal oldali oszlopban megfelelő (emelkedő) sorrendben írjuk be a lépéseket, és a jobb oldali oszlopban a lépésekhez tartozó válaszokat. A válaszokat a rendszer össze fogja keverni anélkül, hogy a Válaszok összekeverése lehetőséget bejelölnénk a kvíz szerkesztése során a Részletek fül alatt.
5. Összekevert válaszok, összekeveredett kérdések?
A párosítás típusú kérdésnél a bal oldali oszlop szolgál gyakorlatilag kérdésként, a fentebb megírt átfogó instrukció (Párosítsa az évszámot a csatával!) után. Bár a kérdés szerkesztése során egymás mellé rendeljük a kérdés-válasz párokat, a kvíz ennél a kérdéstípusnál anélkül is összekeveri a jobb oldali legördülő menüben megjelenő válaszokat, hogy erre külön kérnénk a Részletek fül alatt a Válaszok összekeverése lehetőséggel. Nincs így aggodalomra ok, a kérdések megfelelően fognak megjelenni a hallgatóknak, nem feltárva a helyes választ. Ha mégis keverni kell a válaszlehetőségeket, felmerül a kérdés, hogy nem kuszálódnak össze a bal oldali lista elemei, azaz a kérdések.
Megoldás: Ha a Válaszok összekeverését mégis kérjük, mert a kvíz tartalmaz más típusú kérdést is (pl. többszörös választást), és ez így szükséges, a bal oldali oszlop elemei akkor is a kérdés szerkesztésekor meghatározott sorrendben fognak megjelenni. Már csak ezért sem tanácsos a bal oldali oszlopba tenni a helyes sorrendet, és a jobb oldali oszlopban csak a könnyen kitalálható sorszámozást.