A Bárczi szakmai közreműködésével indul az új autizmusstratégia

2020.07.20.
A Bárczi szakmai közreműködésével indul az új autizmusstratégia
Az Autisták Országos Egyesülete kezdeményezésére bizottság jött létre, amely a Kormány autizmus területére irányuló intézkedéseit segíti majd az elkövetkező években. Az ELTE részéről Győriné Stefanik Krisztina, Havasi Ágnes és Őszi Tamásné vesznek részt a munkában.

A 2008-ban elfogadott Országos Autizmus Stratégiából az elmúlt években sok minden megvalósult, többek között mentorszülő modellprogram jött létre, és intézményi tanácsadó-hálózat is alakult. Az elmúlt bő évtizedben azonban nőtt az autizmusban érintett személyek, családok száma, rengeteg a hiányterület, szélesedik a spektrum autizmus, és a változásokra már nem tud kellően reagálni az ellátórendszer és a piaci szereplők sem. Ez indokolja, hogy a kormány és az érdekvédelmi szervezet közösen új autizmusstratégiát dolgozzon ki, amelyben naprakészen megjelenhetnek az érintett családok igényei és az ellátások fejlesztésének iránya.

A kormány támogatásával az Autisták Országos Szövetségének kezdeményezésére bizottság jött létre, amelynek feladata az új autizmusstratégia elkészítése, az autizmussal élőket és környezetüket segítő programok fejlesztése.

A bizottság Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár, Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott és Kővári Edit AOSZ-elnök vezetésével alakult meg. A munkában részt vesz az Autizmus Alapítvány és az Apró Lépések Egyesület, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara, a Békés Megyei Pedagógiai Szakszolgálat, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Mentálhigiéniai Központja, a Heim Pál Kórház Mentálhigiéniai Ambulancia, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, a Klebelsberg Központ és a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara.

Az Autisták Országos Szövetsége ernyőszervezetként 30 éve fogja össze a magyar autizmusban érintett közösséget, és képviseli érdekeiket. Koordinálásával az új stratégiai szerint munkacsoportok jönnek létre a korai fejlesztés, a szűrés, az oktatás és képzés, a foglalkoztatás és a családok támogatásáért. 

A Bárczi részéről Győriné Stefanik Krisztina egyetemi docens, Havasi Ágnes tanársegéd és Őszi Tamásné mestertanár vesznek részt a stratégia megalkotásában. Valamennyien kiváló szakemberei a területnek, akik mind az elméleti, mind a gyakorlati oldalt illetően komoly tapasztalattal rendelkeznek.