A Belvárosi templom ásatásai

A Belvárosi templom ásatásai
02/19

2015. február 19. 09:45

Belvárosi Nagyboldogasszony Templom (1052 Budapest, Március 15. tér 2.)

02/19

2015. február 19. 09:45 -

Belvárosi Nagyboldogasszony Templom (1052 Budapest, Március 15. tér 2.)


Évszázadokon átívelő ásatások
a Belvárosi Nagyboldogasszony Templom alatt 

Pest belvárosában, az Erzsébet híd lábánál van egy templom, ahol megtalálhatjuk múltunk majd kétezer évének nyomát: a római erődtől a neoklasszicizmusig. Bár a nyugati homlokzat javarészt klasszicista, a hajó és a szentély, valamint a szentélykörüljáró már kívülről is árulkodik a gótikus múltról. 
Az épület Pest legrégibb épülete, amely az elmúlt kétezer év során folyamatosan használatban volt. Miután a rómaiak elhagyták Contra Aquincum falait, hamarosan az ide települő egyéb népek erősségei lettek, mígnem az Árpád-korban – éppen a római tábor köveiből és falaira – felépült az első templom is, amely az 1046-ban a Duna túlpartján vértanúságot szenvedő Szent Gellért püspök első nyughelye. Gótikus stílusban legalább kétszer építették át a templomot, és mivel a törökök dzsáminak használták, szerencsésen túlélte a hódoltság korát, egészen a 1723-as tűzvészig. Ezután barokk stílusban újult meg. Az 1930-as években majd a második világháború után is végeztek komoly feltárásokat, de a munkák megszakításokkal azóta is folynak, egyre több részletet tárva fel e különleges épület gazdag múltjából.
A most látható templom jó része Anjou és Jagelló kori. Sokáig hitték az egész építkezést Mátyás utáninak, ám a nemrégiben előkerült XIV. századi freskók arra engednek következtetni, hogy a jelenlegi gótikus templom egy korábbi épület bővítéseként jöhetett létre. Ennek építéséhez a XII. századi román templom köveit használták, ennek maradványait tárják most fel a régészek, hogy a későbbiekben e falak közé épüljön fel a Belvárosi Plébánia új altemploma. Az épület és kápolnák alatti üregeket, régi falakat már korábban is ismerték, ám a mostani ásatások szenzációs eredményekkel jártak. Csontos zsákok, törmelékek, sírok és sírkövek kerültek elő. A feltárásra a padozat cseréjéhez kapcsolódva került sor. Jelenleg a közel három méter mély, széles kutatóárkokban már az egykori római járószinten dolgozik a Kovács Eszter vezette régészcsoport. Többek között évszázadok egymásra rétegződő temetkezései kerültek napvilágra; nem egy esetben bizarr módon roncsolt, félbevágott sírhelyekkel, szétszóródott csontokkal, maradványokkal…

Találkozás: 2015. február 19-én a templom bejárata előtt 3/4 10-kor
Ajánlott: a bejáráshoz megfelelő ruházat és kényelmes cipő viselet

Jelentkezés: nyugdijasklub@alumni.elte.hu
Jelentkezési határidő: február 12.
Maximum 25 fő jelentkezését tudjuk elfogadni a jelentkezések sorrendjében.