A Gazdálkodástudományi Intézet programjai

A Gazdálkodástudományi Intézet programjai

2018. október 12. 

10:00-10:45

Tájékoztató a GTI alapszakjairól 

Előadók: Andor György és Margitay Tihamér
Helyszín: Gólyavár, Pázmány Péter terem

11:00-11:20

A meggyőzés formái: érvelés, manipuláció, agymosás: Miért hiszünk el valamit? Milyen mechanizmusok alapján formálunk véleményt?  Olyanok vagyunk, mint Sherlock Holmes, aki csak bizonyítékok és logikus megfontolás alapján formál véleményt, vagy velünk is bármit el lehet hitetni, ha jól csinálják, akár a józan ész és a nyilvánvaló tények ellenére is?

Előadó: Margitay Tihamér tanszékvezető egyetemi tanár, Érveléselmélet és Marketing Tanszék
Helyszín: R épület 30.

11:20-11:40

„Ez itt a reklám helye" – jogos kérdések a sportbusiness-ben: A reklám kicsit olyan, mint a foci: van, aki szereti, van, aki utálja, de mindenki úgy érzi, hogy ért hozzá. Az pedig egészen biztos, hogy mindenkinek van róla véleménye. A reklámokkal kapcsolatos jogi szabályozást gyakran éri kritika: sokszor hiányolják a szabályozás szigorát abban, hogy csökkenjen a növekvő „reklámzaj”. Az előadás a reklámszabályozás és a sportbusiness kapcsolatán keresztül mutatja be a témát.

Előadó: Pázmándi Kinga egyetemi docens, Menedzsment és Üzleti Jog Tanszék
Helyszín: R épület 30.

11:40-12:00

Tőzsdei spekuláció: Lehet-e folyamatosan és tudatosan nyerni a tőzsdén? Meg lehet-e tanulni pénzt csinálni? Valóban szitokszó-e a spekuláció, egyáltalán mit csinál egy spekuláns? Mi értelme van a tőzsdének úgy általában? Van-e bármi hozzáadott értéke a tőkepiacnak és az ottani kereskedésnek? Ezekre a kérdésekre keressük a választ az előadáson.

Előadó: Ormos Mihály egyetemi tanár, intézetigazgató, Pénzügy és Számvitel Tanszék
Helyszín: R épület 30.

12:00-12:45

Tájékoztató a GTI alapszakjairól 

Előadók: Andor György és Margitay Tihamér
Helyszín: Gólyavár, Pázmány Péter terem

12:00-12:20

Quo vadis, Orbis? Új trendek és törésvonalak a világgazdaságban: A 90-es éveket jellemző egypólusú világrend a 2000-es évekre erőteljesen megrendült. Új centrumok vannak kialakulóban, miközben egy korábbi – letűntnek vélt – szuperhatalom a mérleg nyelve szerepre tör. A társadalmi egyenlőtlenségek erősödnek. Merre tartunk? Milyen lesz a 21. század világgazdasági és politikai térképe? Válaszokat ne reméljenek, csak adalékokat a (közös) gondolkodáshoz!

Előadó: Dombi Ákos tanszékvezető egyetemi docens, Összehasonlító Gazdaságtan Tanszék
Helyszín: R épület 30.

13:00-13:20

A meggyőzés formái: érvelés, manipuláció, agymosás: Miért hiszünk el valamit? Milyen mechanizmusok alapján formálunk véleményt?  Olyanok vagyunk, mint Sherlock Holmes, aki csak bizonyítékok és logikus megfontolás alapján formál véleményt, vagy velünk is bármit el lehet hitetni, ha jól csinálják, akár a józan ész és a nyilvánvaló tények ellenére is?

Előadó: Margitay Tihamér tanszékvezető egyetemi tanár, GTI Érveléselmélet és Marketing Tanszék
Helyszín: R épület 30.

13:20-13:40

„Ez itt a reklám helye" – jogos kérdések a sportbusiness-ben
A reklám kicsit olyan, mint a foci: van, aki szereti, van, aki utálja, de mindenki úgy érzi, hogy ért hozzá. Az pedig egészen biztos, hogy mindenkinek van róla véleménye. A reklámokkal kapcsolatos jogi szabályozást gyakran éri kritika: sokszor hiányolják a szabályozás szigorát abban, hogy csökkenjen a növekvő „reklámzaj”. Az előadás a reklámszabályozás és a sportbusiness kapcsolatán keresztül mutatja be a témát.

Előadó: Pázmándi Kinga egyetemi docens, GTI Menedzsment és Üzleti Jog Tanszék
Helyszín: R épület 30.

13:40-14:00

Tőzsdei spekuláció: Lehet-e folyamatosan és tudatosan nyerni a tőzsdén? Meg lehet-e tanulni pénzt csinálni? Valóban szitok szó-e a spekuláció, egyáltalán mit csinál egy spekuláns? Mi értelme van a tőzsdének, úgy általában? Van-e bármi hozzáadott értéke a tőkepiacnak és az ottani kereskedésnek? Ezekre a kérdésekre keressük a választ az előadáson.

Előadó: Ormos Mihály egyetemi tanár, intézetigazgató, GTI Pénzügy és Számvitel Tanszék
Helyszín: R épület 30.

14:00-14:20

Quo vadis, Orbis? Új trendek és törésvonalak a világgazdaságban: A 90-es éveket jellemző egypólusú világrend a 2000-es évekre erőteljesen megrendült. Új centrumok vannak kialakulóban, miközben egy korábbi – letűntnek vélt – szuperhatalom a mérleg nyelve szerepre tör. A társadalmi egyenlőtlenségek erősödnek. Merre tartunk? Milyen lesz a 21. század világgazdasági- és politikai térképe? Válaszokat ne reméljenek, csak adalékokat a (közös) gondolkodáshoz!

Előadó: Dombi Ákos tanszékvezető egyetemi docens, GTI Összehasonlító Gazdaságtan Tanszék
Helyszín: R épület 30.