A közösségi könyvjelző használata a felsőoktatásban
Bevezetés
Amikor egy témához online forrásokat keresünk, gyakran először összegyűjteni igyekszünk a szóba jöhető weboldalakat, az érdekesnek, hasznosnak tűnő lehetőségeket. Ezt sokféleképpen tehetjük: vannak, akik kimásolják a weboldal linkjét egy dokumentumba; mások a böngésző könyvjelző mappájába mentik el az oldalakat. Azonban, ha ezeket a megoldásokat használjuk, mindenképpen csak saját magunk számára tesszük elérhetővé a gyűjteményt. Az oktatási folyamat során a hallgatóknak gyakran forrásokat kell gyűjteniük, beadandókon kell dolgozniuk, sokszor párban csoportmunkában. Ilyenkor az említett megoldások nem segítenek, vagy körülményesen használhatók. A közösségi könyvjelzők (social bookmarking) használata azonban áthidalhatja ezeket a nehézségeket.
Mi az a közösségi könyvjelző?
A közösségi könyvjelző készítése egy olyan weboldal használatát jelenti, ami teret nyújt arra, hogy regisztráció után azon a felületen mentsük el a forrásainkat, azokat címkékkel lássuk el, csoportosítsuk, megjegyzéseket fűzzünk hozzájuk. Azt is lehetővé teszi, hogy csoportokat alakítsunk más felhasználókkal, és közös gyűjteménybe mentsük a forrásokat, így elkerülhetők az átfedések, a már a csoport másik tagja által fellelt források ismételt összegyűjtése. A közösségi könyvjelző oldalakon nem csupán weboldalak linkjeinek elmentésére van lehetőség, hanem más típusú források (pl. képek, pdf-ek) feltöltésére is. A közösségi jellege abban is megnyilvánul, hogy a csoportok alakításán túl lehetőség van érdeklődés szerint csoportokat keresni, az ott összegyűjtött forrásokat használni, valamint a közösségi médiához hasonlóan egymást követhetjük is, akárcsak pl. a Facebookon.
Mire tudom használni?
A közösségi könyvjelzőt a fentiek fényében tehát sokféleképpen integrálhatjuk az oktatói tevékenységünkben:
- készíthetünk mi magunk szakterületünk egyes témaköreihez forrásgyűjteményt, amit megoszthatunk a hallgatóinkkal, ezzel biztosítva a megfelelő források használatát a tanulmányaik során
- készíthetnek a hallgatók – akár egy feladatuk részeként – egy-egy témarészhez forrásgyűjteményt, amiben jegyzetekkel kivonatolhatják is a forrásokat, gazdag és jól használható gyűjteményt összeállítva ezzel
- szakdolgozati témavezetőként témához vagy hallgatói csoporthoz kapcsolódóan közösen készíthetünk forrásgyűjteményt a hallgatókkal
- a hallgatók páros vagy csoportos munkájuk során állíthatnak össze a beadandó/szemináriumi dolgozatukhoz felhasznált forrásaikból minigyűjteményt
- egy-egy új tématerület alapvető szakirodalmi forrásaiból készíthetünk mi magunk, vagy a hallgatókkal közösen kidolgozott, rendszerezett forrásgyűjteményt.
A fentieken kívül az oktatói kreativitás is segíthet további lehetséges felhasználási módokat aktivizálni, hiszen a tématerület és az oktatási cél is meghatározó lehet ebben.
Milyen előnyei vannak a közösségi könyvjelzők használatának?
A közösségi könyvjelzők számos előnyt jelenthetnek a – korábbinál jóval nagyobb arányban online és közös – oktatási, tanulási folyamatban:
- korlátlan számú könyvjelző készíthető
- a könyvjelzők címkézhetők (utólag is), ezáltal tematikusan rendezhetők
- jegyzetek adhatók hozzájuk, így kivonatolhatók, vagy fontos megjegyzések fűzhetők hozzájuk
- a létrehozott csoportok lehetnek publikusak vagy zártkörűek, így bárki számára, vagy csak egy adott csoport számára is készíthetünk könyvjelzőgyűjteményt
- a böngészőbe épülő bővítménye használatával a legtöbb közösségi könyvjelző oldalnál egy kattintással beemelhetjük az adott forrást a gyűjteményünkbe
- a közösségi könyvjelző oldal keresőfunkciójával számtalan, mások által már összegyűjtött forrás között kereshetünk
- saját gyűjteményünkben is rendkívül könnyen tudunk keresni.
Milyen közösségi könyvjelző oldalakat használhatok?
A közösségi könyvjelzőzésre több, hasonló „tudással” bíró oldal áll rendelkezésre, mindenki aszerint választhat, hogy számára mi az, ami kézreállóbb, szimpatikusabb.
A talán legismertebb, leginkább elterjedt közösségi könyvjelző oldal a Diigo. Funkcióit az alábbi ábra mutatja (lásd. 1. ábra).
1. ábra: A Diigo közösségi könyvjelző oldal funkciói (Forrás: www.diigo.com)
A Diigo mellett sok más oldal is rendelkezik olyan tulajdonságokkal, amelyek alapján alternatívája lehet a Diigo-nak, ezekre példák a következő linken tekinthetők meg: Diigo alternatívák.
Összegzés
A közösségi könyvjelzők használata – a funkcióinak változatos lehetőségeit tekintve – lehetővé teszi a források gyűjtésének, rendezésének, keresésének, megosztásának folyamatát, segít kiaknázni a közös munkában, a kollaboratív tevékenységben rejlő erőt ezen a területen is.