A közösségi művelődés megújításáért

A hosszú távú közös munka alappillérei azok az értékek, amelyeket mindkét intézmény egyként vall és érvényesít szakmai tevékenységében: az élethosszig tartó tanulás támogatása, a közösségi kezdeményezésekbe és
a közösségi tudás hasznosulásába, valamint a kultúra és közösségi művelődés társadalomfejlesztő hatásába vetett hit.
Az együttműködés fókuszában a kulturális szakemberek képzésfejlesztése, kiemelten a közművelődési intézmények, civil szervezetek értelmiségi utánpótlásának biztosítása, az ott dolgozó munkatársak elméleti és gyakorlati ismereteinek fejlesztése, szakmai gyakorlatuk megszerzésének segítése áll.
Kárpáti Árpád az együttműködés kapcsán beszélt a Művelődési Intézet szak- és szakmafejlesztési tevékenységéről s a most kötött megállapodás mérföldkő jelentőségéről ebben a folyamatban. Rámutatott: a közösségi művelődés szakterülete az utóbbi években számos innovatív kezdeményezéssel, mintaprojekttel és együttműködéssel bizonyította be, hogy általa a kultúra társadalom- és gazdaságfejlesztő tényező lehet, emellett képes hosszú távú perspektívát nyújtani a terület iránt érdeklődő fiatalok számára is.
Fábri György pedig kiemelte, hogy 2017. szeptember óta – a Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézetben a közösségszervező szak indulásával – a közművelődés ismét színvonalas felsőoktatási alapképzéssel, valamint annak tudományos mesterképzésével is rendelkezik, így az ELTE PPK egyike azoknak a felsőoktatási intézményeknek, ahol a jövő közösségi művelődési szakemberei elvégezhetik felsőfokú tanulmányaikat. Az NMI Művelődési Intézetével aláírt együttműködés által mindkét intézmény számára előnyös megállapodás jött létre, amelynek segítségével erősíthetik a szakterület oktatásában betöltött szerepüket.
Forrás: ELTE PPK