A megújuló energiaforrásokról közérthetően

A megújuló energiaforrásokról közérthetően
11/10

2022. november 10. 18:00

MTA Székház, Díszterem (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)

11/10

2022. november 10. 18:00 -

MTA Székház, Díszterem (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)


Janáky Csaba tudománynépszerűsítő előadása a Magyar Tudomány Ünnepén, a rendezvény házigazdája Perczel András kémikus.

A gyorsan növekvő globális energiaigény és a globális felmelegedéssel kapcsolatos aggodalmak felerősödésével egyre nagyobb figyelem irányul a megújuló energiaforrások kiaknázására. Az új, zöld technológiák elterjedésének azonban gátat szab a megújuló energiaforrások időszakossága (pl. napszakok váltakozása), illetve, hogy a megtermelt villamos energia tárolására egyelőre nincs általánosan kielégítő megoldás. A rövidtávon alkalmazható akkumulátoros tároláson túl az időszakosan megtermelt többletenergia kémiai tárolása olyan megoldást kínál, amely az ipari folyamatokba is könnyen integrálható (különböző nagy energiasűrűségű vegyületekben, pl. H2-előállítással). Az előadó bemutatja, milyen lehetőséget kínálnak a megújuló energiaforrások, és milyen kihívásokat jelentenek a szolgáltatók és a felhasználók számára. Végül olyan tudományos-technológiai megoldásokat villant fel, amelyek lehetővé teszik a különböző energetikai-ipari szektorok integrációját és ezáltal a megújuló energiaforrások gyors térnyerését.

Janáky Csaba az SZTE adjunktusa, az MTA-SZTE „Lendület” Fotoelektrokémiai Kutatócsoport vezetője. A elektrokémia és fotoelektrokémia anyagtudományi vonatkozásaival foglalkozik. Új nanoszerkezetű félvezetőkön alapuló elektródokat vizsgál és fejleszt, amelyek iparilag is releváns folyamatokban alkalmazhatók. Szerves, szervetlen és hibrid félvezetőkkel egyaránt foglalkozik, igyekszik felderíteni különféle szerkezet-hatás összefüggéseket. A fő fókusz a CO2 redukcióján van, amelynek során egy üvegházhatású gázból hasznos tüzelőanyagokat kaphatunk.

Összesen 75 nemzetközi folyóiratban megjelent közlemény társszerzője, ezek közül 47 esetben első vagy levelező szerző. Kilenc közleménye jelent meg rangos folyóiratok címlapján, számos nemzetközi tudományos bizottság tagja, az Amerikai Kémiai Társaság Magyar Tagozatának (ACS-Hungary) elnöke. Munkáját többek között Pro Scientia Aranyéremmel (2007), Junior Prima díjjal (2015) és Gábor Dénes-díjjal (2019) ismerték el, 2021-ben megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést.

Házigazda: Perczel András egyetemi tanár, az ELTE Szerves Kémia Tanszék vezetője, az MTA  Kémiai Tudományok Osztályának elnöke

A tudománynépszerűsítő előadás élőben követhető lesz az MTA YouTube-csatornáján, a rendezvényre várnak minden érdeklődőt, beleértve a hallgatókat is.

Borítókép: Reviczky Zsolt / Innoteka.hu