A müon kölcsönhatásai

2021. november 18. 18:00
online
2021. november 18. 18:00 -
online
A természetben négy kölcsönhatást/erőt ismerünk: a gravitációt, az elektromágnességet, a radioaktív bomlásokert felelő gyenge kölcsönhatást és az atommagokat összetartó erős kölcsönhatást. 2020 áprilisában a Fermi National Laboratory (Fermilab) közel húsz év munka után új kísérleti eredményt közölt, mely szerint az egyik elemi részecskének – a müonnak – a mágnessége erősebb a számítottnál, ami direkt utalás egy ötödik erő létezésére. A bemutatott eredményben használt tradicionális elméleti számítás régebbi kísérleti eredményeken alapul. Ezt a módszert meghaladva, Fodor Zoltán és kutatótársai ab-initio számítást végeztek, melyet a Nature magazin a Fermilab bejelentésével egy napon közölt. Fodorék számításai szerint nincs különbség az elmélet és a kísérlet között, nem találtak utalást az ötödik erőre.
Az elektron nagyjából 200-szor nehezebb „testvére" a második részecskecsaládból. Elemi részecske, azon belül a leptonok közé soroljuk. (A borítóképen a Compact Muon Solenoid, a CERN egyik nagyobb detektora, amely a müonok pályájának megfigyelésére van kihegyezve.)
ab-initio számítás
Az atom- és molekulaszerkezet számításának módszere, amely közvetlenül alkalmazza a kvantummechanika fő törvényeit, nem használ kísérletből származó mennyiségeket (pl. a spektroszkópiával meghatározott ionizációs energiát) paraméterként.
Fodor Zoltán fizikus, az MTA tiszteleti tagja, az ELTE TTK Elméleti Fizikai Tanszék egyetemi tanára. Kutatásainak középpontjában a kvantum-színdinamika, a rácstérelmélet és az ab initio kvantumszámítások állnak. Kutatóként több évet töltött a CERN-nél, a német elektronszinkrotronnál (DESY), valamint a japán KEK-nél (nagyenergiás gyorsító).
Előadása után Varga Dezső fizikus, a Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos tanácsadója Megfigyelő eszközök a mikrovilágtól a vulkánokig címmel ad elő.
A korábban közölttől eltérően a járványhelyzet miatt az MTA mégsem tud helyszíni közönséget fogadni az előadáson. Az előadás élőben az MTA Youtube-csatornáján követhető, illetve később is megtekinthető.