A nagyközönségnek is bemutatkozott a "Láthatatlan és látható vizek" terepasztal

2023.06.26.
A nagyközönségnek is bemutatkozott a
Több mint ezren látogattak el az ELTE Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra standjára az idei Duna-napon. Mádlné Szőnyi Judit és munkatársai a hallgatók által tervezett terepasztal mellett kvízzel, keresztrejtvénnyel és érdekes információkkal is várták az érdeklődőket.

A Duna Védelmi Egyezmény aláírásának évfordulója alkalmából június 17-én 20. alkalommal rendezték meg a Duna-napot. A program ezúttal a Gyerek Sziget rendezvényhez csatlakozott, így a tizenegy meghívott szervezet a Hajógyári-szigeten kínált izgalmas és tartalmas időtöltést sokszáz érdeklődő családnak.

A rendezvényen a gyerekek Duna-útlevelet vehettek át, és az egyes standokon játékos feladatok teljesítésével pecséteket szerezhettek. Aki az összes pecsétet begyűjtötte, az új ismeretek mellett ajándékcsomaggal is gazdagodhatott. A látogatók többek közt rákot simogathattak, megpróbálkozhattak az óriás kirakóssal és a víziállatkvízzel. Az immár hagyománynak számító dunai haltelepítés, illetve árvízvédelmi bemutató sem maradt el.

Az ELTE TTK-n működő Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra idén is részt vett a rendezvényen. Programjai közül a legnagyobb sikert az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium projekt keretében elkészült "Láthatatlan és látható vizek" terepasztal jelentette, amelyet a professzúra képviselői, Mádlné Szőnyi Judit, Kis-Csitári Teréz és Oláh Soma a terv megalkotóival, a Dunakéke Egyesület tagjaival közösen mutattak be. A standnál vízkvíz és keresztrejtvény is várta az érdeklődőket, akik távozáskor vizes érdekességekről szóló „tudáscseppeket” is vihettek magukkal.

„Hatalmas érdeklődést tapasztaltunk, a nap folyamán több mint ezren fordultak meg a sátrunknál. Legtöbben már távolról felfigyeltek a terepasztalra, amelynek segítségével aztán egészen közelről követhették végig a víz útját a vízkörforgalom mentén a felszínen és felszín alatt. A modellen minden korosztály számára

szemléletesen tudtuk bemutatni a vízhez köthető természeti és társadalmi jelenségeket”

 – összegezte élményeit Oláh Soma, aki a hidrogeológus csapat tagjaként és a terepasztal tervezését végző hallgatók vezetőjeként vett részt az eseményen.

“Az idei Duna-nap több szempontból különleges a számunkra. Egyrészt a Dunakéke Egyesület által megalkotott terepasztal jóvoltából látványos és hívogató bemutatót tarthattunk, interaktív módon szemléltetve a víz körforgását, a felszíni és felszínalatti vizek egymással összefüggő világát. Másrészt a professzúra névadója és az alapítvány atyja, Tóth József professzor 2023. június 22-én tölti be 90. életévét, így róla is mesélhettünk a résztvevőknek" – fűzte hozzá Kis-Csitári Teréz környezetkutató, a Professzúra Alapítvány munkatársa.

Forrás: ELTE Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra
Fotók: Kis-Csitári Teréz