A NaturArton mutatják be Kriska György legújabb filmjét

2024.01.18.
A NaturArton mutatják be Kriska György legújabb filmjét
A Szendőfi Balázzsal közösen készített "Megsebzett táj" Észak-Pest és környéke természeti értékeivel, veszteségeivel foglalkozik. Az egyórás mű premierje jelentős esemény a budapesti természetvédelemben és környezeti nevelésben. A film második részén is dolgoznak már az alkotók, ami még idén meg fog jelenni. 

Budapest egyetlen régiója sem dicsekedhet azzal, hogy két hosszú film mutatja be, széles nézőközönséghez szólva, természeti értékeit, az ezeket veszélyeztető hatásokat és a megőrzésükért folytatott küzdelmeket. Így e jeles alkalomból érdemes kicsit visszatekinteni, hogy mikor és hol is kezdődött a film megjelenéséig vezető út.

Kriska György, az ELTE Biológiai Intézet docense, miután 1988-ban sikeres államvizsgát tett az ELTE TTK biológia-kémia tanárszakán,  a Babits Mihály Gimnázium főállású oktatójaként kezdte feltérképezni diákjaival Újpest páratlan természeti kincseit. Ekkoriban még megvolt a lehetősége annak, hogy a Káposztásmegyerhez tartozó lápvilág, a vízmű környéki homokbuckák és a dunakeszi Székes-dűlő környéki lápfoltok egységes természetvédelmi területet alkossanak.

A feltáró munka eredményeiről 54 folyóiratcikkben számolt be, legtöbbször az Újpesti Helytörténeti Értesítő oldalain. 1999-ben megjelent Újpest természeti értékei című 28 oldalas, színes képekkel illusztrált kiadványa, majd két évre rá Fogas Jánossal elkészítette a káposztásmegyeri Óceán Tévénél az Újpest és környékének természeti értékei című egyórás filmet. Ez utóbbi országos elismertségét mutatja az Oktatási Minisztérium és Hundidac szövetség aranyérme, amelyet 2001-ben nyert el.   

A Megsebzett táj – Észak-Pest és környékének természeti értékei, veszteségei című film megszületését az elmúlt 35 év feltáró munkája és az elért eredmények alapozták meg. A film nem készülhetett volna el Kriska Gyögy fia, Kriska Ferenc közreműködése nélkül, aki operatőre és vágója is a műnek. A gerinces élővilágot bemutató világszínvonalú felvételeivel és magasszintű szakmai tudásával szintén meghatározó szerepe volt az alkotás megszületésében Szendőfi Balázs neves természetfilmesnek, a film társrendezőjének.

Az újpesti temészetvédelemért és környezettudatos szemléletformálásért végzett tevékenységéért 2019-ben Újpest legpatinásabb civil szervezete, az Újpesti Városvédő Egyesület Kriska Györgyöt Aranyhorgony-díjban részesítette.

A filmet a Magyar Természetfotósok Szövetsége NaturArt Természetfotós Fesztiválján 2024. február 17-én Budapesten, a XVI. kerületi Erzsébetligeti Színházban mutatják be.

A fotón Kriska György biológiatanár szakos ELTE hallgatókkal ökológiai állapotfelmérést végez a Csömöri-pataknál.