A "nyócker" fizikai és metafizikus terei

2021.03.01.
A
Az ELTE BTK és a L'Harmattan Kiadó közös sorozatot indított 2021 elején. A "Humaniórák" első kötete a Köztes terek, amelyben György Eszter Budapest VIII. kerületének közelmúltját tárja fel.

Az ELTE Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék adjunktusának első monográfiája, a Köztes terek a közelmúlt „nyóckerét” vizsgálja, vagyis azt a városnegyedet, amely a rendszerváltás utáni rövid életű, mégis egyedülálló roma identitásépüléseknek, kulturális gyakorlatoknak, önreprezentációs kísérleteknek volt a helyszíne.

Mint a kötet fülszövege kiemeli, az 1990-es és 2000-es évek elején ugyanis ez a gettónak is láttatott városi tér olyan intézményeknek, civil szerveződéseknek, kulturális fesztiváloknak vagy akár freestlye hip-hop esteknek adott otthont, amelyek, ha csak átmenetileg is, de átírták vagy legalábbis megzavarták a hegemónikus társadalmi normákat, új szerepeket, megnyilvánulási lehetőségeket felkínálva a kerületben élő romáknak. A könyv – támaszkodva a városnegyed társadalomtörténeti előzményeire – egyszerre vizsgálja a nyócker fizikai és metaforikus tereit, különféle filmes, zenei vagy közösségi reprezentációs példákat alapul véve, illetve a Magdolna-rehabilitáció hatását vizsgálva. A hibrid, köztes nyócker feltérképezése egyfajta megkésett dialógust kezdeményez, láthatóvá téve a mára jórészt elveszett, láthatatlan józsefvárosi roma kulturális gyakorlatokat.

György Eszter az ELTE Történeti Intézet Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszékének adjunktusa, fő kutatási területei a kulturális és kisebbségi örökség, valamint a roma kultúra és történelem.

Forrás: atelier.elte.hu