A rákos áttétek kialakulásának megértése felé

Az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata, a Proceedings of National Academy of Sciences március 28-i online kiadásában jelent meg az a közlemény, amelyben egy kalcium-kötő fehérje, az S100A4 és egy ún. nem-izom miozin közötti kölcsönhatás szerkezeti hátterét tárta fel Nyitray László kutatócsoportja.

A kísérleti munka nagy részét Kiss Bence PhD-hallgató végezte Nyitray László, az ELTE TTK Biokémiai Tanszék vezetőjének kutatócsoportjában, együttműködésben a Göteborgi Egyetem Kémiai és Molekuláris Biológiai Tanszékén Katona Gergely kutatócsoportjával. A szerkezeti biológiai kutatást az „Európai Léptékkel a Tudásért, ELTE” kutatóegyetemi projekt támogatta.

Az S100A4, korábbi nevén metasztazin, aktív szerepet játszik tumor áttétek képződésében valamint a reumás ízületi gyulladás kialakulásában. Korábban kimutatták, hogy az S100A4 szint emelkedése fokozza a sejtek migrációs képességét, méghozzá érdekes módon úgy, hogy szabályozza az egyik nem-izom miozin forma által kialakított filamentumokat. Viszont nem volt ismert, hogy milyen módon kötődik az S100A4 a miozin farokrészéhez és miként esnek szét a miozin filamentumok a kötődés hatására. Az ELTE-s kutatócsoportnak sikerült az S100A4 és egy miozin peptid komplexének atomi felbontású szerkezetét meghatározni, és magyarázatot adni a miozin filamentum szétesés mechanizmusára. A szerkezet ismeretében lehetőség nyílhat olyan molekulák keresésére és tervezésére, amelyek az S100A4-miozin kölcsönhatás gátlásán keresztül a tumor metasztázisok és a reumatoid artritisz kezelésére alkalmas gyógyszerré fejleszthetők.

A közlemény összefoglalójának magyar fordítása elolvasható az ELTE Kutatóegyetemi oldalán.

2012.04.04.