A születő csillagok fénye

2016. március 31.
ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)
2016. március 31. -
ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2016. március 31-én folytatódik Az atomoktól a csillagokig fizikai ismeretterjesztő sorozat: az előadást ezúttal Kóspál Ágnes, az MTA CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos főmunkatársa tartja „Milyen titkokat rejt a születő csillagok fénye?” címmel.
A Nap és a hozzá hasonló csillagok, valamint bolygórendszereik keletkezése egyike az emberiség legősibb kérdéseinek. Ma ugyanez a téma a modern asztrofizika egyik legnagyobb erőkkel kutatott, legizgalmasabb területe, amely napjainkban újabb nagy lendületet vesz a chilei ALMA szubmilliméteres antennahálózat elkészültével. A születőben lévő csillagok fénye ugyanis az emberi szemmel láthatatlan, infravörös és szubmilliméteres tartományba esik. Az előadásban arról lesz szó, hogyan szerezhető információ a csillagkeletkezésről különböző hullámhosszúságú fénysugarak megfigyelésével, felvillantva az ALMA első szenzációs eredményeit is.
A tizedik éve futó „Az atomoktól a csillagokig” sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyet a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak.
Időpont: 2016. március 31. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)
Az atomoktól a csillagokig