A tizenhetedik évszak
2024. október 12. - 2024. október 13.
ELTE Füvészkert (1083 Budapest, Illés u. 25.)
2024. október 12. - 2024. október 13.
ELTE Füvészkert (1083 Budapest, Illés u. 25.)
A hagyományos japán naptár a mi négyes osztásunknál – tavasz, nyár, ősz, tél – szorosabban követi a természet változásait. A február elején induló éves ciklus 24 szakaszból (szekki) áll. Minden szakasz további három részre oszlik, vagyis összesen 72 kót különböztetnek meg, amelyek egyenként körülbelül öt napig tartanak. A Füvészkert kiállítása a 17. évszak, a kanro (hideg harmat) közepére esik, a kiku no hana hiraku (krizantém nyílik) napjaira, és középpontjában a japán krizantém is áll.
Az ősi japán shinto valláshoz és a buddhizmushoz egyaránt köthető ikebana hagyományos japán virágművészet. Az európai gyakorlattól eltérően, színek és tömeg helyett ecsetvonásszerű vonalakkal és üres térrel dolgozik; szimmetria helyett dinamikus egyensúlyban tartott aszimmetria jellemzi. Színeiben visszafogott, a növényeket nagy fantáziával kezeli, és általában kevés anyaggal ér el erős hatást.
A kiállításon bemutatkozó alkotók más-más kultúrában nevelkedtek, de összeköti őket a természet, a virágok szeretete. Mindhárman küldetésüknek érzik, hogy munkájukon keresztül minél többen megismerjék a 'virágok útját’. A kastély emeleti termében helyet kapó kiállításon október 12-én, szombaton magyar (10:30-11:30) és angol (14:00-15:00) nyelvű tárlatvezetést is tartanak.
Az alkotók:
- Várhelyi Judit építész, egyetemi oktató és ikebanaművész; több mint két évtizedet élt Tokióban. Takagi Suisen Sogetsu ikebana mesteroktató mellett tanulta a japán virágművészetet, és nyerte el ‘virágnevét’.
- Mina Kadowaki Sebők ikebanaművész és grafikus. Japán egyik ősi fővárosában, Narában nőtt fel. Első Soketsu-óráját 18 évesen hallgatta, 2010 óta tanít ikebanát Budapesten.
- John McDonald skót virágkötő, jelenleg Magyarországon él. Szívesen vesz részt versenyeken, ahol országos és nemzetközi szinten is népszerűsíti a virágművészetet. Több mint hét éve tanulja az ikebanát.
Facebook-esemény
Fotó: Demeter Károly