A Trefort-kert

A Trefort-kert
05/13

2017. május 13. 10:00

Trefort-kert (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)

05/13

2017. május 13. 10:00 -

Trefort-kert (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)


A Nemzeti Örökség Intézete 2017. május 13-án második alkalommal rendezi meg az Emlékhelyek Napja országos programsorozatát, amellyel a magyar történelemben és kultúrában kiemelt fontosságú – történelmi emlékhellyé nyilvánított – helyekre kívánja felhívni a figyelmet. A program egyik helyszíne lesz a Trefort-kert.

A Trefort-kert az újkori magyar felsőoktatás egyik legfontosabb helyszíne, nevét az egyetemi campus létrehozását támogató Trefort Ágoston kultuszminiszter után kapta. A kert ekkor még az egy karon folyó bölcsészet- és természettudományi, valamint kis részben az orvosi és állatorvosi képzésnek adott helyet, négy évtizeden át a Műegyetem is itt működött. A hálás utókor 1904-ben szobrot emelt Trefort Ágostonnak a campuson, az egykori füvészkertet pedig Trefort-kertnek nevezték el. A Trefort-kert a 19. század utolsó harmadától a mai napig a magyar felsőoktatás egyik legfontosabb színtere, jelenleg az 1950-ben Eötvös Lorándra átnevezett budapesti tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara található itt.

A Trefort-kert május 13-án három programmal várja a látogatókat: Az érdeklődők "Mert minden kampusznak van története!” címmel interaktív tárlatvezetésen vehetnek részt; vagy "Felfedezők és újítók a Trefort-kertben", illetve "Hősök a Trefort-kertben" címmel történeti sétára indulhatnak. Az első séta során megismerkedhetnek a kert két nevezetes „lakójával”, Trefort Ágostonnal és Eötvös Loránddal, az újítóval és a felfedezővel. „… vajjon lesz-e annak valami nyomat, a mit én teszek?” – tette fel a kérdést Trefort Ágoston 1882-es parlamenti beszédében. Az ironikusnak szánt kérdés iróniáját mi sem bizonyítja jobban, mint a róla elnevezett kertben lévő épületek és intézmények. Trefort keresztfia, Eötvös Loránd, az elismert fizikus kutatási eredményeivel a 20. század fizikájának megalapozását adta. Kutatásaihoz, oktatói tevékenységéhez a Trefort-kert nyújtotta a bázist. Hol volt a dolgozószobája, hol szerelte fel csillagvizsgálóját, hol áll ma híres órája? És honnan örökölte a túrázás szenvedélyét? Efféle kérdésekre kapnak a résztvevők választ a kb. 40-45 perc alatt. A másik sétán során testközelből megismerkedhetnek az I. és a II. világháború hőseivel és áldozataival. Az I. világháború kapcsán kiderül, hol volt a Mehmet szultán körút Budapesten, valamint korabeli tárgyi emlékeket és kitüntetéseket tekinthetnek meg a látogatók. A II. világháborúval kapcsolatosan az emlékmű kerül középpontba, amelyet az egyetem a holokauszt során és a második világháborúban elhunyt oktatóinak és hallgatóinak emlékére avatott 2014-ben.

  • 10:00 Felfedezők és újítók a Trefort-kertben
  • 12:00 Hősök a Trefort-kertben

A kertben egész nap folyó "Ugrálj és uralkodj!" program nemcsak felnőtteknek szól: óriás ugróiskola, kitüntetések és királyi fotózás. A Konfuciusz Intézet a kínai kikapcsolódás különböző formáival várja a látogatókat: kínai sakk, kalligráfia, kínai teakóstolási lehetőség, qian zi, vagyis kínai tollaslabdajáték és kínai képfestés.

Emlékhelyek Napja