A világ élvonalában a kvantumkémia területén

A két díj együttes elnyerése komoly nemzetközi elismerésnek számít azért is, mert a medálok jelölés és az IAQMS akadémiai tagok, illetve a WATOC vezetőségi tagok titkos szavazása alapján kerülnek odaítélésre.
Az IAQMS (International Academy of Quantum Molecular Science) a molekuláris kvantummechanika kiemelkedő művelőit tömörítő, közel 100 fős tudós társaság, amely 1967-es alapítása óta 14 Nobel-díjast tudhat tagjai között. A szervezet minden évben medált ítél oda egy 40 év alatti kutatónak az elméleti és számításos kémia területén elért eredményeiért.
2023-ban a díjat Mátyus Editnek, az ELTE-n ERC kutatócsoportot vezető kémikusnak adományozták a precíziós spektroszkópia elméleti módszereinek fejlesztéséért, molekulák elméleti leírásáért a Born-Oppenheimer és nem-relativisztikus közelítéseken túllépve.
A bejelentésre a Pozsonyban megrendezett 17th ICQC (International Congress of Quantum Chemistry) konferencián került sor. A medált hivatalosan 2026-ban a következő ICQC kongresszuson, az új-zélandi Auckland-ben adják át, ahol Mátyus Edit kapcsolódó szakmai előadását is megtartja majd.
A díj bejelentése 2023 júniusában a pozsonyi International Congress of Quantum Chemistry kongresszuson
Mátyus Edit 2021-ben már megkapta a WATOC (World Association of Theoretical and Computational Chemists) társaság éves Dirac Medálját, az elismerést akkor többatomos molekulák és molekulakomplexek rezgési-forgási Schrödinger-egyenletének megoldására kifejlesztett módszeréért és ennek alkalmazásáért ítélték neki.
A Dirac Medált évente egy, az elméleti és számításos kémia területén kiemelkedő eredményeket elért 40 év alatti kutatónak adományozzák, Mátyus Edit kitüntetésének átadására és szakmai előadására a következő WATOC kongresszuson, 2025-ben kerül majd sor.
A Molekuláris Kvantumdinamika Kutatócsoport 2021 nyarán (Balról jobbra: Mhykaylo Khoma, Jeszenszki Péter, Alberto Martín Santa Daría, Gustavo Avila, Robbie Ireland, Mátyus Edit, Hollósy Péter, Ferenc Dávid, Keresztesi Tibor)
Mátyus Edit kutatásairól bővebben a kutatócsoportja honlapján olvashat.
Forrás: ELTE TTK