ADBIS 2018

2018. szeptember 02. - 2018. szeptember 05.
Danubius Hotel Flamenco (1113 Budapest, Tas vezér utca 3–7.)
2018. szeptember 02. - 2018. szeptember 05.
Danubius Hotel Flamenco (1113 Budapest, Tas vezér utca 3–7.)
Az ADBIS (Advances in Databases and Information Sytems) konferenciasorozat fő célkitűzése, hogy fórumot biztosítson kutatási eredmények bemutatására, előmozdítsa a kapcsolatokat és együttműködést az európai országok és a világ bármely részének kutatói közösségei között az adatbázisok és információs rendszerek területén. A konferenciák nemzetközi platformot nyújtanak az adatbázisok elmélete, a korszerű adatbáziskezelési technológiák fejlesztésében és előremutató alkalmazásaiban elért eredmények bemutatására.
A konferenciasorozat előfutárai a keleti és nyugati blokk kutatói közötti együttműködést előmozdító East–West Database Workshop konferenciák, valamint a moszkvai ADBIS nevű nemzetközi konferenciák voltak a 90-es évek elején. Ezekből alakult ki Leonid Kalinyicsenko moszkvai professzor kezdeményezésére a régió kutatóinak összefogására az ADBIS mint közép és közép-kelet európai konferenciasorozat, amely néhány éve európai regionális konferenciává nőtte ki magát.
A konferenciasorozat szervezését 1996 óta az egyes résztvevő országok felkért képviselőiből álló Steering Committee irányítja. A konferenciasorozat kezdeményezője, egyben a Steering Committee elnöke júniusi elhalálozása miatt az idei konferencia a róla szóló megemlékezés jegyében zajlik majd.
A konferencián elfogadott előadások szigorú, három bírálaton alapuló rendszerben kerülnek kiválasztásra. A teljes cikkek a Springer LNCS sorozatban, a rövid cikkek és a workshop dolgozatok pedig a Springer CCIS sorozatban jelennek meg. A konferencia közel 40 résztémája az adattudomány, adattechnológiák, big data és az információs rendszerek területét fedi le.
A felkért előadók között kiemelendő az ELTE díszdoktora, Szalay Sándor asztrofizikus akadémikus, a John Hopkins egyetem professzora, aki saját tudományterületén kívül az egyik legelismertebb szaktekintély a tudományos kutatások új irányzata, az adatcentrikus tudományművelés terén.