Akadémikusok emlékezete

Az ELTE ÁJK professor emeritusa 2015-ben azért kezdte el az arcképcsarnok elkészítését, hogy szélesebb körben ismertté tegye az MTA-val kapcsolatban álló tudósok, közöttük kivételes politikusok, közéleti személyiségek életpályáját. Az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának tagjaként azoknak a tudósoknak a portréit gyűjti össze, akik ehhez a tudományos osztályhoz tartoznak.
„A Magyar Tudományos Akadémia tagjait a kezdetektől vizsgálva amúgy is a jogászok dominálnak. A jelenleg is élőket beleszámítva, 1830-tól kezdve mintegy 2000 hazai tagja volt és van az MTA-nak. Közülük körülbelül 300-an végeztek jogot, vagy folytattak más tanulmányok mellett jogi tanulmányokat is – mondta el Hamza Gábor. – Az Akadémia mindenkori vezetői, tisztségviselői között még jelentősebb, körülbelül 60 százalékos a jogászok vagy jogot végzettek aránya. A 19. század végéig a jogi diploma általánosnak számított, sok volt a jogász. Ezért
nem meglepő a jogi végzettségűek nagy száma és kiemelkedően magas aránya a Tudós Testületben.”
A sorozat eredetileg a Magyar Tudományos Akadémiához (Magyar Tudós Társasághoz) kötődő, már elhunyt magyar és külföldi személyek munkásságát kívánta bemutatni valamilyen jubileum – születési év, halálozási év, tagság elnyerésének éve – kapcsán. A mára már nem konkrét jubileumokhoz kötött megemlékezések forrásaként Hamza Gábor székfoglaló értekezéseket, emlékbeszédeket és gyászbeszédeket is felhasznál. Arra törekszik, hogy a portrék rövidebb terjedelmű, néhány perc alatt elolvasható szövegek legyenek, amelyek a ma emberéhez is képesek közel hozni az egykori akadémikusokat.
„A portrékban bemutatott tudósok közül különösen közel áll a szívemhez Hoffmann Pál és Vécsey Tamás, akik az ELTE Római Jogi Tanszékén voltak elődeim. Vécsey Tamás – aki Eötvös Loránd nevelője is volt – munkássága nyomán kezdtem el magam is érdeklődni a római jog iránt” – emlékezik vissza az akadémikus.
Hamza Gábor az általa eddig megírt 70 portré mellett másokat is bátorít további írások elkészítésére. Mint elmondta, ő maga legfeljebb további 70-80 tudós életpályájának rövid feldolgozására tudna vállalkozni, de ha mások is csatlakoznának hozzá, akkor akár 300 részesre is bővülhet a sorozat.
Az akadémikus a jövőben szeretné az MTA támogatásával nyomtatott formában is közreadni az első 70 portrét.
Az eddig megjelent megemlékezése itt olvashatók.
Forrás: MTA