Apáczais diák nemzetközi sikere

2018.07.30.
Apáczais diák nemzetközi sikere
Ezüstérmet szerzett  Botlik Bence, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium diákja az 50. Nemzetközi Kémiai Diákolimpián. A rangsorban az előkelő 10. helyen végzett magyar csapatot az ELTE Kémiai Intézete készítette fel a versenyre.  

Az első kémiai diákolimpiát rendező ország utódjai, Csehország és Szlovákia közösen szervezték az idei jubileumi versenyt, amelyen 76 ország tanulói vettek részt. A tegnap befejeződött verseny nem hivatalos rangsorában Magyarország a tizedik helyen végzett, ami azt jelenti, hogy csaknem 80 országból hazánk benne van a legjobb tízben. A magyar diákok az 50. Nemzetközi Kémiai Diákolimpián négy érmet is szereztek: Sajgó Mátyás, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium diákja kapott aranyérmet, ezüstérmes lett Botlik Bence, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumból. Bronzérmet tudhat a magáénak Arany Eszter, a veszprémi Lovassy László Gimnázium és Czakó Áron, a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium tanulója. A magyar csapat válogatóját és előkészítőjét az ELTE Kémiai Intézete végezte a nemzeti tanulmányi versenyek legjobbjai közül válogatva, a részvételt pedig az Emberi Erőforrások Minisztériuma segítette elő.

Külön örömre adott okot, hogy a pozsonyi versenyen ismét a magyar csapat vezetőjét, Magyarfalvi Gábort, az ELTE Kémiai Intézetének adjunktusát választották meg a nemzetközi intézőbizottság elnökének.

A Nemzetközi Kémia Diákolimpia (IChO) évente megrendezett tanulmányi verseny középiskolások részére; az elsőt 1968-ban Prágában tartották. A szabályok szerint minden delegáció maximum négy diákból és két mentorból állhat. A delegációban lehet továbbá néhány megfigyelő („guest”) és tudományos megfigyelő („scientific observer”). A résztvevőknek húszévesnél fiatalabbnak kell lenniük, és nem tanulhatnak középiskolát meghaladó oktatási intézményben. A feladatokat az általuk preferált nyelven oldhatják meg, a mentorok pedig lefordítják. A verseny gyakorlati és elméleti fordulóból áll, mindkettő maximális időtartama öt óra. Az egymástól függetlenül értékelt fordulókra kapott pontok összege adja a versenyző végső eredményét. A feladatokat a szervező ország által kiállított zsűri állítja össze.