Átadták a felújított Bogdánfy úti sportcsarnokot

2023.04.28.
Átadták a felújított Bogdánfy úti sportcsarnokot
Az április 27-i ünnepélyes megnyitón az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezetésén túl a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Kosárlabda Szövetség, valamint az OTP Csoport vezetősége köszöntötte az egybegyűlteket. A beruházás értéke meghaladta az 1 milliárd forintot, amelyhez az ELTE önrésze mellett több hazai intézmény is támogatást adott. 

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezetése évek óta kereste a lehetőségeket arra, hogy megújíthassa a Bogdánfy úti sportcsarnok épületét. Mind műszaki, mind gazdasági, mind pedig sportszakmai oldalról szoros együttműködésre volt szükség ahhoz, hogy a projekt megvalósulhasson. A beruházók, a támogatók és az adományozók összefogásának köszönhetően április 27-én átadták a felújított csarnokot, amely az elkövetkezendő évtizedekben hatékonyabban és korszerűbben szolgálhatja az ELTE polgárait. A TAO támogatás keretében megvalósult beruházás értéke meghaladta az 1 milliárd forintot, amelyhez az ELTE 350 millió forint önrészt biztosított.

A csarnok átadásával újabb mérföldkőhöz érkeztünk intézményünk fejlődésében – kezdte köszöntő beszédét Borhy László, az ELTE rektora. – Lehetőségeinkhez mérten mindig is támogattuk és támogatni fogjuk profi és versenysportolóinkat, de szeretnénk a szabadidősportot is ugyanilyen lelkesedéssel népszerűsíteni. Bízom abban, hogy egy ilyen színvonalú sportlétesítmény még vonzóbbá teszi a rendszeres sportolást.”


Borhy László, az ELTE rektora

A sport fontosságáról beszélt az eseményen Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára is. „A sport a közjó része, összefoglalja a nemzet által vallott értékeket: az összetartozást és a versenyzés szellemét, a részvételt és a győzelmet, a teljesítmény elismerését és a munka becsületét, az önfegyelem és öngondoskodás fontosságát, az egyén közösségért viselt felelősségét”emelte ki. Majd hozzátette: hazánkban jelenleg 10 felsőoktatási intézményben 19 sporttal kapcsolatos képzés érhető el, ezzel több mint 4000 hallgató számára biztosítva lehetőséget arra, hogy a jövőben jól képzett szakemberek támogassák a magyar sportot.

Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja a rendezvényen elmondta: az Egyetem vezetése hat évvel ezelőtt döntött úgy, hogy szisztematikus beruházásokkal fejleszti az egyetemi sportélet színtereit. Az egyetemi sportegyesület, a BEAC fejlesztésére azóta több mint 3 milliárd forintot sikerült fordítani, ennek nagy része a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségéhez, valamint a Magyar Labdarúgó Szövetséghez kapcsolódott. „A 2021-ben megkezdett fejlesztés a legnagyobb sportberuházás volt az elmúlt években, részeként nem csak a csarnok, hanem a hozzá tartozó öltözősziget és rekreációs sportterem is megújulhatott – mondta. – Ez azonban nem történhetett volna meg összefogás nélkül. A projektet az MKOSZ 650 millió forinttal támogatta, emellett több mint 50 adományozó is segítette.” Scheuer Gyula a támogatók közül kiemelte az OTP Csoportot, amely 330 millió forinttal járult hozzá a fejlesztéshez, valamint hangsúlyozta a CIB Csoport 120 millió forintos és az Erste Bank 90 millió forint értékű hozzájárulását is.


Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja

„Felméréseink szerint a koronavírus-járvány óta a magyar fiataloknak csupán 20-25 százaléka sportol legalább heti három alkalommal. A többiek egyszer-kétszer, esetleg annyiszor sem – szembesítette Mocsai Lajos, a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség elnöke a hallgatóságot a statisztikával. – Éppen ezért a sportolás népszerűsítése a társadalmi felelősségvállalásnak is része. A 21. században rendkívül fontos a közösségépítés, így a sportközösségek építése is. A mostanihoz hasonló beruházásokkal a fiatalok sportolási kedve és lehetőségei egyszerre növelhetőek.”

Volt ELTE-hallgatóként és egykori kosárlabdázóként Simicskó István országgyűlési képviselő, KDNP-frakcióvezető örömmel üdvözölte a csarnok felújítását. Ráirányította a figyelmet egy addig el nem hangzott szempontra is: „Ne feledkezzünk meg a sportszerűségről sem. Ha valaki sportol, akkor nem csak a fizikumát fejleszti, hanem egy gondolkodásmódot is, amely a társadalmat szolgálja. Úgyhogy nagyon fontosnak tartom, hogy Magyarországon a sportélet erősödjön, a sportolási lehetőségek pedig fejlődhessenek” – mondta.

Az MKOSZ évekkel ezelőtt azt a célt tűzte ki maga elé, hogy tömegesítsen, és minőségében is javítson a sportág lehetőségein itthon. Bodnár Péter, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének főtitkára kiemelte a fejlesztések, korszerűsítések szerepét: „Ennek a stratégiánknak köszönhetően az elmúlt 11 évben több száz tornaterem újult meg. Az eredmény pedig jól látható: élvonalbeli bajnokságaink telt ház előtt zajlanak, felnőtt válogatottjaink állandó résztvevői a nemzetközi tornáknak, utánpótlás válogatottjaink pedig az elmúlt 11 év alatt több érmet hoztak haza, mint az előtte lévő 50 évben.”

Az OTP Csoport a sport célú fejlesztés egyik kiemelt támogatójaként több mint 300 millió forinttal járult hozzá a beruházás megvalósításához. Becsei András, az OTP Jelzálogbank vezérigazgatója elmondta: „Az OTP Csoport fontos jelképe az innováció. Mindemellett tiszteljük az ELTE hagyományait, örülünk annak, hogy az ELTE hallgatóinak és dolgozóinak a jövőben még több lehetőségük nyílik arra, hogy minőségi sportéletet éljenek a felújított csarnoknak köszönhetően.”

Az átadó eseményt az ELTE-BEAC cheerleadereinek bemutatója zárta, a csapat az elmúlt napokban Orlandóban képviselte Magyarországot a sportág legrangosabb megmérettetésén, hetedik helyre juttatva az országot a versenyben. 

A felújított Bogdánfy úti csoportcsarnok avatóünnepsége

A felújított Bogdánfy úti csoportcsarnok avatóünnepsége

0

/

0

0

/

0