Átadták a Tempus Erasmus+ nívódíjait
Az Erasmus program 1987-ben indult azzal a céllal, hogy a hallgatók életre szóló élményeket és tapasztalatokat szerezhessenek külföldi tanulmányok, gyakorlatok révén. Mára azonban az Európai Unió egyik zászlóshajójává vált: segíti a fiatalok munkába állását, erősíti az EU polgárainak aktív társadalmi szerepvállalását és nemzetközi perspektívát nyújt a résztvevőknek.
A program egyik legfőbb célkitűzése az aktív társadalmi részvétel támogatása, így ez került az Erasmus+ eredményeit ünneplő, június 2-i konferencia fókuszába is. „Az Erasmus+ ajtókat nyit” című rendezvényen az interkulturális tapasztalatok szerzéséről, az európai identitás erősítéséről és a munkaerőpiaci felzárkóztatásról kaphattak átfogó képet a résztvevők, és átadták a Tempus Közalapítvány nívódíjait is azoknak az intézményeknek, amelyek az elmúlt időszakban előremutató megoldásokat mutattak fel a program keretében.
Mint erről korábban beszámoltunk, idén a díjazottak közé került az ELTE Erasmus+ és Nemzetközi Programok Osztálya által koordinált, 2019-2021 között futó Erasmus+ nemzetközi kreditmobilitási projekt is. Az indoklás szerint a program jól megfogalmazott nemzetköziesítési stratégia mentén, mind a mobilitási létszámokat, mind a felhasznált támogatási összeget tekintve kiemelkedően zajlott a járvánnyal és háborúval terhelt időszakban.
Az Erasmus segítségével a fiatal európai polgárok könnyebben megállják helyüket a dinamikusan változó társadalomban, a tudásba, a készségekbe és a kompetenciákba való beruházás elősegíti a fenntartható növekedést, a méltányosságot, a jólétet és a társadalmi befogadást, és ezáltal a társadalom egészének boldogulását – mondta el a konferencián Latorcai Csaba területfejlesztési miniszterhelyettes.
Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár azt hangsúlyozta, hogy az ország erősödéséhez jövőképes fiatalokra van szükség, ennek kulcsa pedig a sikeres a felsőoktatás, a kreativitás és az innováció. Czibere Károly, a Tempus Közalapítvány kuratóriumának elnöke pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy egy átfogó Erasmus+ projektet megvalósítani már önmagában is aktív társadalmi részvételnek számít, a példaértékű projekteket pedig nemcsak terjeszteni, de díjazni is kell.
A legkiemelkedőbb színvonalú pályázatokat idén nyolcadik alkalommal ismerte el nívódíjjal az Erasmus program hazai koordinálását végző Tempus Közalapítvány. Az elismerést tíz projektnek ítélték oda, valamennyien magas minőségben támogatták a társadalmi szerepvállalást. Az idei díjazottak között van múzeum, művelődési központ, gimnázium, szakközépiskola és ifjúsági szervezetek is. Egyetemnek első ízben adták át a kitüntetést.
Az ELTE a Nemzetközi kreditmobilitás 2019-2022 projekt keretében 16 ország 24 intézményével együtt 89 mobilitást valósított meg Európán kívül. Az egzotikus célországok, például Argentína vagy Buthán bevonása mellett arra is figyelmet fordítottak, hogy az ukrán partnerekkel fokozottan együttműködjenek – mondta el a konferencián Szőke Julianna nemzetközi koordinátor.
Forrás: erasmusplusz.hu