Az Állam- és Jogtudományi Kar programjai

Az Állam- és Jogtudományi Kar programjai

2018. október 12. 

10:00-10:45

Jog vagy igazság? Kérdések Shakespeare A velencei kalmár című műve alapján: Mit üzen nekünk Portia döntése A velencei kalmár-ban? Min vitatkozott a két híres jogtudós, Gustav Radbruch és Josef Kohler Shakespeare műve kapcsán? A jogászok társadalmi szerepére, a magánjog alapvető működésére és egyes intézményeinek alapvető funkcióira kérdeznek rá Shakespeare művei. A mindmáig nyitott kérdéseket tárgyalja a 21. század elejének szemüvegén át az előadás.

Előadó: Menyhárd Attila tanszékvezető egyetemi tanár, az ÁJK dékánja
Helyszín: Főépület 252.

10:00-10:45

Brexit: a kezdet vége vagy a vég kezdete? Kerekasztal-beszélgetés a Brexitről a jogász és a politológus nézőpontjából: Miért távozik az Egyesült Királyság az Európai Unióból? Működik-e majd a "dicsőséges elszigeteltség"? A kerekasztal a szigetország és az integráció jövőjét érintő egyik legsúlyosabb kérdés, a Brexit okaival és következményeivel foglalkozik. Az összetett problémakört és a különböző lehetséges forgatókönyveket a jog- és a politikatudomány oldaláról vizsgálják a résztvevők, a kilépésről szóló tárgyalások legfrissebb fejleményei tükrében.

Résztvevők: Arató Krisztina egyetemi tanár, a Politikatudományi Intézet igazgatóhelyettese; Király Miklós tanszékvezető egyetemi tanár, Nemzetközi Magánjogi és Európai Gazdasági Jogi Tanszék; Gellérné Lukács Éva adjunktus, Nemzetközi Magánjogi és Európai Gazdasági Jogi Tanszék; Moderátor: Nagy Katalin, Magyarország EU melletti Állandó Képviseletének volt tanácsosa
Helyszín: Főépület 112.

11:00 - 11:45

Kriminológiai problémák a populáris irodalomban: A kriminológia mesterszak iránt érdeklődőknek volt hallgatók mutatják be a szakot, beszélnek tapasztalataikról informális, kötetlen keretek között. A legjellemzőbb kriminológiai problémákat, mint például a bűnözés kialakulását, valamint kezelését kortárs irodalmi példák segítségével illusztrálják. Az illusztrált példákat interaktív beszélgetés követi a hallgatóság bevonásával, majd a szakról és a jelentkezésről is tájékoztatják a résztvevőket.

Előadók: Garai Nikoletta és Dési Ádám
Helyszín: Főépület 252.

11:00 - 11:45

Külföldi tanulmányi lehetőségek a jogi karon: Az Állam- és Jogtudományi Kar kiemelten fontosnak tartja, hogy oktatói és hallgatói nemzetközi környezetben is fejleszthessék szaktudásukat, és ehhez a kari Nemzetközi Iroda szolgáltatásaival segítséget is nyújtson. A 21. században mind az oktatásban, mind pedig a munkaerőpiacon elengedhetetlen egy idegen nyelv tárgyalási szintű ismerete, amelyet leghatékonyabban külföldi tanulmányút és/vagy szakmai gyakorlat útján lehet elsajátítani. Hogyan segít ebben az ÁJK? Erasmus+ tanulmányi ösztöndíj támogatással több mint 100 partneregyetem valamelyikébe utazhatsz, Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíj támogatással tapasztalatot szerezhetsz bármely EU-s tagállam területén, választott szakodnak megfelelő tevékenységi kör végzése esetén idegennyelvű részképzés keretében francia és német nyelvű diplomát is szerezhetsz tanulmányaid alatt. A Nemzetközi Iroda hazai és külföldi nyári egyetemek szervezésével, meghirdetésével és az aktuális nemzetközi lehetőségekről való folyamatos tájékoztatással is a rendelkezésedre áll. Ha diplomád mellé magas szintű nyelvtudást, külföldi tapasztalatokat is szeretnél, készülj erre tudatosan és válaszd az ELTE jogi karát felsőoktatási tanulmányaid helyszínéül!

Előadók: Dalnoki Brigitta és Werner Zsófia, a Kar Nemzetközi Irodájának munkatársai
Helyszín: Főépület 112.

13:00 - 13:45

Mikor a robotok elveszik a munkát – kikre szavazunk majd?: Egyre kevesebb különbség van a való világ és a science fiction univerzumokban felfestett futurisztikus jövő között – így az egyetemeken is egyre gyakrabban találkozunk a robotizáció, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia kérdéseivel. Tóth Csaba, a science fiction univerzumok politikai dimenzióit régóta elemző politológus előadása egy ritkábban vizsgált kérdéssel, a robotizáció politikai következményeivel foglalkozik. Milyen pártok és politikusok örülhetnek és kik szomorkodhatnak a robotok közelgő eljövetele miatt? Van-e a robotikának liberális és konzervatív megközelítése? Lesz-e robot miniszterelnökünk? A részben tudományos, részben popkulturális elemekre épülő előadás e kérdéseket járja körbe.

Előadó: Tóth Csaba adjunktus, Politikatudományi Intézet
Helyszín: Főépület 252.

13:00 - 13:45

Kölcsönözz mentorokat! Élő Könyvtár az elsőéveseknek szóló program oktató- és diákmentoraival: Az ELTE ÁJK egyedülálló mentorprogramjának célja az elsőéves hallgatók egyetemi integrációjának segítése. Minden elsős hallgatói csoportnak van egy oktatómentora és három diákmentora, akik közösen dolgoznak azért, hogy a gólyák mihamarabb beilleszkedhessenek. A mentorprogram keretében szervezik meg minden szeptemberben az orientációs napokat, ahol a gólyák először találkoznak a csoportjukkal és a szakmával, a tanév során pedig olyan foglalkozásokat tartanak, melyek a tanulásban segíthetnek: tanulásmódszertani, írásmódszertani, time-management képzéseket, illetve a féléves vizsgák közeledtével vizsgafelkészítőket szerveznek. 

Résztvevők: a Mentorprogram oktató- és diákmentorai
Helyszín: Főépület 112.