Az Élet, a Világegyetem meg Minden

2024. szeptember 12. 17:00
ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online
2024. szeptember 12. 17:00 -
ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online
Száz éve egy neves csillagász azt írta: „Most már eléggé sokat tudunk ahhoz, hogy megmagyarázzunk egy olyan egyszerű dolgot, mint egy csillag”. Azóta eltelt egy évszázad, az észlelő csillagászat, a kísérleti és elméleti fizika számos ágának elképesztő mértékű fejlődésével, adatainak és koncepcióinak korábban soha nem tapasztalt gyarapodásával és komplexebbé válásával. Ma már talán megkockáztathatunk egy hasonló, még merészebb állítást: "Most már eléggé sokat tudunk ahhoz, hogy megmagyarázzunk egy olyan egyszerű dolgot, mint a Világegyetem".
A népszerű sorozat huszadik évadának első előadása ezt kísérli meg: röviden és egyszerűen összefoglalja mindazt, amit az Univerzum egészéről, annak szerkezetéről és fejlődéséről jelenleg tudunk. Ehhez először röviden ki kell igazítani (vagy legalábbis meg kell próbálni kiigazítani) a számos tévhitet és félreértést, amii a Nagy Bummal és az Univerzum tágulásával kapcsolatban a közvéleményben elterjedt. Ezután már meglepően egyszerű és harmonikus képbe rendezhető mindaz a tudás, amit a csillagászat, az asztrofizika és a részecskefizika a Világegyetem alapvető alkotórészeiről és ezek történetéről felhalmozott. A tárgyalás vezérelve természetesen a legáltalánosabb fizikai tudományág, a termodinamika. Az így készült kép szükségszerűen vázlatos és ideiglenes lesz. Ám – remélhetőleg – izgalmas, váratlan és provokatív. Talán nem véletlenül.
A 2024/2025-ös tanév első előadását a sorozat egyik kezdeményezője és azóta is fő szervezője, Dávid Gyula tartja. Az ELTE Atomfizikai Tanszék adjunktusa 1976-ban végezte el az ELTE fizikus szakát, azóta egy rövid megszakítással az ELTE Fizikai Intézet különböző tanszékein oktat Egyetemi doktori disszertációját relativisztikus hidrodinamika témakörben 1981-ben védte meg, PhD-fokozatát 2011-ben szerezte. Az utóbbi években a nanofizikában és a spintronikában felmerült, a kvantumelmélet alapjait érintő kérdésekben végzett kutatómunkát. A tudományos ismeretterjesztésben kifejtett tevékenysége példaértékű: rendszeresen tart előadásokat nemcsak az egyetemen, de középiskolákban és különböző tudományos rendezvényeken is.
Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. Az előadások online is követhetők a galileowebcast közvetítőcsoport élő adásában, a videofelvételek egy héten belül felkerülnek a sorozat weblapjára és YouTube-csatornájára is.