Az első angol grammatika magyar nyelven

Az első angol grammatika magyar nyelven
06/03

2024. június 03. 14:00 - 16:00

ELTE BTK Gombocz Zoltán terem (1088, Budapest, Múzeum krt. 4/A, 047.)

06/03

2024. június 03. 14:00 - 16:00

ELTE BTK Gombocz Zoltán terem (1088, Budapest, Múzeum krt. 4/A, 047.)


Közös könyvbemutatót és kerekasztal-beszélgetést szervez az ELTE Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék és az Angol Nyelvészet Tanszék.

Az ELTE és az MTA Könyvtár és Információs Központ közös kiadásában idén megjelent Anglicum Spicilegium – Angol tallózás (1664) című mű az első, magyarok számára írt angol grammatika, amely mindössze egyetlen, itt-ott rongálódott példányban maradt ránk. Komáromi Csipkés György latinul írt nyelvtanító munkája a korai magyar–angol kapcsolatok és a magyar puritanizmus páratlanul érdekes dokumentuma. A debreceni református kollégium angolul tanuló diákjainak készült rövid kis mű eddig ismeretlen adatokkal szolgál a korai újangol nyelvtörténethez – egy éles hallású, latinon edződött magyar személyes fültanúsága a korabeli londoni kiejtésről. A munka előszava a 17. századi debreceni református értelmiség irodalmi, teológiai és pedagógiai kánonját mutatja meg.

A mostani bilingvis kiadás a művet facsimilében és magyar fordításban közli. Vladár Zsuzsa és Balogh Roland bevezető filológiai tanulmánya feldolgozza a mű keletkezéstörténetét és elemzi a munkát, Starčević Attila tanulmánya pedig megmutatja, hogy amit Komáromi, a magyar fültanú hallani vélt a korai újangol beszédében Shakespeare és I. Erzsébet halála után bő fél évszázaddal, mennyiben igazolja vagy kérdőjelezi meg az eddigi hangtörténeti szakirodalom állításait. Kiderül, mennyire hangozhat modernnek Shakespeare kiejtése egy mai dél-keleti angol beszélőnek.

A könyvet Nádasdy Ádám mutatja be, a bemutatót kerekasztal-beszélgetés követi.