Az első CHARM-EU Napok

2020.12.01.
Az első CHARM-EU Napok
Véget ért a CHARM-EU partneregyetemeinek online tanácskozása az európai egyetemek szerepéről a komplex társadalmi kihívások kezelésében. Az ELTE közreműködésével megrendezett program központi témája az Európai Egyetemek kezdeményezés és az Európai Green Deal összekapcsolása volt.

A klímaváltozás és a környezetkárosodás egzisztenciális fenyegetést jelent Európa és az egész világ számára, emellett a COVID-19 járvány is váratlan kihívások elé állít minket. Az Európai Unió e kihívások kezelésére hozta létre a Green Deal növekedési stratégiát. A jövőben minden EU-s fellépésnek és politikának hozzá kell járulnia a Green Deal célkitűzéseihez, a felsőoktatási szektornak pedig kulcsszerepet kell játszania e célok elérésében.

Az első ízben megrendezett CHARM-EU Napok 2020. november 23–24. között alkalmat adtak a szakmai eszmecserére arról, hogy az európai egyetemek miként járulhatnak hozzá a Green Deal támogatásához, a résztvevők megvitathatták az európai egyetemek lehetőségeit társadalmunk jelenének és jövőjének alakításában.

A konferencia első napján nyitó beszédet tartott többek között Király Adrienn, az Európai Bizottság Innovációért, Kutatásért, Kultúráért, Oktatásért és Ifjúságért felelős biztosi kabinetjének vezetője és Vanessa Debiais-Sainton, az Európai Bizottság Felsőoktatási Politikákért és Programért felelős egységének vezetője. A mobilitás fenntarthatósági, illetve szociális kérdéseire fókuszáló panelbeszélgetéseket az Eötvös Loránd Tudományegyetem szervezte Németh Katalin Anna, az ELTE Erasmus+ és nemzetközi programokért felelős osztályvezetője és Fazekas Ágnes Sarolta, az ELTE BGGyK adjunktusa, nemzetközi ügyekért felelős dékáni megbízottja irányításával. 

A panelbeszélgetés résztvevői megvitatták, miképp tud az Európai Egyetemek kezdeményezés hozzájárulni a Green Deal stratégiai kivitelezéséhez. Az elhangzott beszédek közül kiemelkedő figyelmet kapott Monika Skadborg, az Európai Hallgatói Szervezet képviselője, aki hangsúlyozta a diákok kritikus szerepét a fenntartható felsőoktatási szektor megformálásában.

Ezután három szekcióüléshez csatlakozhattak a konferencia résztvevői, amelyek során a Trinity College Dublin szervezésében a transzdiciplinaritás, az ELTE szervezésében pedig a mobilitás és az inkluzivitás témája kapott főszerepet egy-egy szekcióban a fenntarthatóság területén.

A tanácskozás második napján különböző partnercégek részvételével arról folyt a szó, hogy az új egyetemi modellszerkezetben milyen szerepet játszik az üzleti szféra és a társadalom a környezettudatos jövő és zöld gazdaság elérésében. A résztvevők betekinthettek az Európai Egyetemek kezdeményezés és a Horizon Europe program közötti kapcsolatba is. A szakértők hangsúlyozták a kutatás és fejlesztés fontosságát annak érdekében, hogy a felsőoktatási intézmények valóban hozzájáruljanak az Európai Green Deal eléréséhez.

Miután a szekcióülések vezetői összefoglalták a megbeszéléseken elhangzottakat, a CHARM-EU vezető tanácsadója, Timothy Savage, illetve az Európai Bizottság Felsőoktatási Politikákért és Programért felelős egységének vezetője, Vanessa Debiais-Sainton zárták a rendezvényt. Mindketten kiemelték: a felsőoktatási intézmények és diákjaik kritikus szemléletmódjának óriási jelentősége van a fenntartható jövő elérésében.